PAP/Rynek Zdrowia | 21-06-2015 12:12

Olsztyn: rusza program wykrywania raka trzustki u diabetyków

Szpital Wojewódzki w Olsztynie rozpoczyna realizację programu wczesnego wykrywania bezobjawowego raka trzustki u ludzi po 50. roku życia, którzy w ostatnich miesiącach zachorowali na cukrzycę i schudły. Obie choroby mogą być ze sobą powiązane.

Program o nazwie "Bądź czujny" realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, który z własnych środków będzie pokrywał koszty badań pacjentów.

Jak wyjaśnił PAP gastroenterolog z tego szpitala dr Błażej Chmielewski program jest skierowany do osób po 50. roku życia, u których w ostatnich 12 miesiącach wykryto cukrzycę oraz spadek masy ciała o co najmniej 2 kg.

- Osoby z Olsztyna i okolic, które spełniają te kryteria, będą przez lekarzy rodzinnych umawiane na jednodniową wizytę na oddziale gastroenterologicznym, gdzie wykonamy pacjentom badanie endosonograficzne - wyjaśnił dr Chmielewski i dodał, że celem takiego badania (przypomina ono gastroskopię, ale końcówka urządzenia jest taka, jak w USG) jest ocena stanu trzustki pacjenta - czy nie ma na niej wczesnych zmian nowotworowych.

Lekarz wytłumaczył PAP, że rak trzustki jest wyjątkowo podstępnym nowotworem, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych objawów lub też są one bardzo niecharakterystyczne lub takie, które pacjenci kojarzą z zupełnie innymi chorobami. Mogą to być bóle pleców, brzucha.

- Często bywa tak, że nowotwór trzustki jest wykrywany w stadium zaawansowanym, niekwalifikującym się do leczenia operacyjnego. Stąd też przeżywalność w okresie 5 lat u chorych na raka trzustki jest niewielka, zaledwie kilkuprocentowa - powiedział dr Chmielewski.

Lekarz wyjaśnia, że u osób po 50. roku życia, które w ostatnim czasie zachorowały na cukrzycę, ryzyko wystąpienia raka trzustki wzrasta.

- Ale u takich pacjentów może być i tak, że rozwija się u nich rak trzustki i powoduje to na tyle istotne uszkodzenie trzustki, że cukrzyca jest pierwszym objawem tego nowotworu - powiedział dr Chmielewski.

Gastroenterolog dodaje, że nowotwór trzustki występuje zaledwie u 2 proc. chorych onkologicznie. - Jeśli u kogoś wykluczymy ten rodzaj nowotworu, to jest to dla pacjenta z cukrzycą i dobra i ważna informacja - podkreślił lekarz.

W najbliższych tygodniach do przychodni lekarzy rodzinnych w Olsztynie i okolicach trafią ulotki oraz broszury informujące o programie oraz inne informacje potrzebne zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Pieniądze na te materiały (8 tys. zł) przekazał szpitalowi urząd marszałkowski.

Realizacja programu zakończy się późną jesienią.