×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od marca 2023 drożej za cztery leki na cukrzycę. Zmiany weszły w życie

Autor: oprac. KK • Źródło: IQVIA, Rynek Zdrowia03 marca 2023 22:35

Od marca 2023 wzrosły dopłaty pacjentów za cztery leki na cukrzycę. Zmiany spowodowane są wejściem w życie nowej listy leków refundowanych. Lista obowiązuje od 1 marca.

Od marca 2023 drożej za cztery leki na cukrzycę. Zmiany weszły w życie
Od marca 2023 drożej za cztery leki na cukrzycę. Zmiany weszły w życie Fot. AdobeStock

 

Cukrzyca. Od marca 2023 drożej za cztery leki na cukrzycę

Od 1 marca zmieniły się dopłaty pacjentów do ponad 800 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Zmiany wprowadziła nowa lista leków refundowanych, którą kilka dni temu opublikowano w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia. Wykaz obowiązuje od 1 marca 2023. 

Jak informuje w podsumowaniu firma Iqvia, poziom współpłacenia pacjenta obniża się dla 327 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Z kolei wzrost dopłat pacjenta dotyczy 495 produktów. Podwyżki dotyczą m.in. dwóch leków na cukrzycę.

Największe podwyżki dotyczą m.in.:

 • Firazyr (Icatibantum, roztwór do wstrzykiwań, 10 mg/ml, 1 amp.-strz.po 3 ml) – o 196,80 zł,
 • Toujeo (Insulinum glarginum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 300 j/ml, 10 wstrzykiwaczy SoloStar po 1,5 ml) – o 41,31 zł
 • Abasaglar (Insulinum glarginum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j.m./ml, 10 wkł. po 3 ml) – o 27,54 zł.

Toujeo oraz Abasglar to leki na cukrzycę. Do Toujeo wcześniej trzeba było dopłacić 207,20 zł, a od 1 marca  - 248,51 zł. Z kolei Abasaglar dotąd za 91,78 zł, będzie kosztował od 1 marca 119,32 zł.

To nie koniec. Wzrosną również dopłaty pacjentów do leku Lantus - zamiast 86,62 zł, zapłacą 99,76 zł oraz Levemir - tu cena wzrośnie z 99,09 do 112,23 zł.

- W przypadku produktu Firazyr, podwyżka wynika z obniżenia urzędowej ceny zbytu podstawy limitu w grupie 241.2, Leki stosowane w dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym – ikatybant, natomiast w przypadku produktów Toujeo oraz Abasaglar podwyżki te wynikają ze zmian podstaw limitu w grupie 14.3, Hormony trzustki – długodziałające analogi insulin. Od marca 2023 roku limit w tej grupie wyznacza produkt Ryzodeg (Insulinum degludecum + Insulinum aspartum, roztwór do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wkł. po 3 ml Penfill) - informuje w analizie obwieszczenia refundacyjnego firma Iqvia.

Od 1 marca w refundacji nowy lek na cukrzycę 

Jest jednak również dobra wiadomość dla diabetyków. Od 1 marca do refundacji zostaje wprowadzony nowy lek na cukrzycę - Suliqua firmy Sanofi Winthrop Industrie.

 • Insulinum glarginum + Lixisenatidum – produkt Suliqua firmy Sanofi Winthrop Industrie (data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 11 stycznia 2017 r.) we wskazaniu cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5%, z otyłością definiowaną jako BMI ≥30 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
 • potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
 • uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub
 • przerost lewej komory lub retinopatię, lub
 • obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
 1. wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
 2. dyslipidemia,
 3. nadciśnienie tętnicze,
 4. palenie tytoniu

Ponadto finansowanie uzyskała jeszcze jedna substancja czynna:

 • Cenobamate – produkt Ontozry firmy Angelini Pharma S.p.A (data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26 marca 2021 r.) we wskazaniu leczenia wspomagającego napadów ogniskowych ulegających albo nieulegających wtórnemu uogólnieniu u dorosłych pacjentów z padaczką z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej jednej próby terapii dodanej;

Dodajmy, że łącznie według ministerialnego obwieszczenia z refundacji aptecznej wycofano 29 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, a włączono do niej 58 innych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum