×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od lutego będą tu leczyć stopę cukrzycową. To pierwszy szpital w zachodniej Polsce

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe30 stycznia 2023 18:30

Poznański Szpital im. Franciszka Raszei będzie pierwszą placówką w zachodniej Polsce, który zajmie się kompleksowo leczeniem stopy cukrzycowej. Nowy podoodział rusza w lutym.

Od lutego będą tu leczyć stopę cukrzycową. To pierwszy szpital w zachodniej Polsce
Szpital w Poznaniu będzie miał nowy podoodział. Fot. poznan.pl/Mat. prasowe
  • Poznański Szpital im. F. Raszei, jako pierwszy w zachodniej części kraju, podejmie się w sposób kompleksowy i nowoczesny leczenia stopy cukrzycowej
  • Interdyscyplinarny zespół specjalistów będzie mógł efektywniej leczyć pacjentów z powikłaniami cukrzycowymi
  • Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży w szpitalu im. F. Raszei nadal będzie funkcjonował normalnie

Trudne warunki infrastrukturalne

Obecnie w Szpitalu im. F. Raszei pacjenci ze stopą cukrzycową, która jest częstym powikłaniem w tej poważnej chorobie - leczeni są w Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej oraz na Oddziale Chirurgicznym. Od lutego to się zmieni.

W przypadku hospitalizacji przebywają oni w salach wieloosobowych, na których leżą pacjenci z innymi chorymi. Mimo najlepszej opieki i wysiłków lekarzy taka sytuacja sprawia, że mogą być potencjalnym źródłem zakażenia dla innych pacjentów po rozległych i skomplikowanych zabiegach chirurgicznych. Ze względu na trudne warunki infrastrukturalne Szpital nie miał dotąd możliwości ich izolacji - czytamy na stronie Urzędu Miasta Poznań (poznan.pl).

Stąd wzięła się koncepcja utworzenia w Szpitalu Pododdziału Stopy Cukrzycowej w ramach Oddziału Chirurgii - jednostki z profesjonalnym zespołem lekarzy: diabetologów, chirurgów, także naczyniowych, dietetyków oraz wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek.

Będzie on kontynuował działania Poradni Diabetologicznej, Poradni Stopy Cukrzycowej w przypadku, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego skutku oraz gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna, w procesie leczenia trudnych ran.

Braki na Zachodzie Polski

Takiego pododdziału nie ma nie tylko w Wielkopolsce, ale i brakuje go w całym zachodnim rejonie Polski, natomiast potrzeby w tym względzie są bardzo duże i ciągle rosną.

Tymczasem lekarze obserwują liczne przypadki zachorowań na cukrzycę II stopnia i wiążące się z tym ogromne ilości powikłań wynikających ze złego lub nieprawidłowego leczenia. Dramatycznym wynikiem zaniechań jest amputacja kończyn, której można uniknąć, podejmując w porę odpowiednie działania medyczne.

Optymalizacja leczenia w zakresie powikłań cukrzycowych jest pilną potrzebą, a w obliczu faktu, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, spodziewane potrzeby będą tylko wzrastały. Szpital im. F. Raszei jest jedynym w regionie Wielkopolski, który na bazie Kliniki Diabetologii Uniwersytetu Medycznego, przy wsparciu Poradni Diabetologicznej i Oddziału Chirurgii tak kompleksowo zajmuje się chorymi na cukrzycę.

- Obserwujemy ciągle rosnące zachorowania, wręcz pandemiczne, na cukrzycę II stopnia. Widzimy też zwiększające się dramatycznie liczby powikłań cukrzycowych,  źle lub za późno leczonych powikłań, w tym stopy cukrzycowej, rany martwicze z licznymi patogenami, które w bardzo wielu przypadkach kończą się amputacją kończyn mimo wysiłku wielu specjalistów - mówi Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka Szpitala im. F. Raszei. - To dramat dla pacjenta, trauma dla jego bliskich i ogromne koszty leczenia oraz rehabilitacji dla systemu finansów publicznych w ochronie zdrowia. Musimy racjonalnie wykorzystywać łóżka i kierować się względami racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi, również w zakresie zasobów kadrowych. Dążymy do takiego wykorzystania potencjału naszego szpitala, aby móc realizować świadczenia medyczne, które wynikają z naszych możliwości, mapy potrzeb zdrowotnych oraz w odpowiedzi na potrzebny zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski. Dlatego planujemy przekazanie dotychczas nie wykorzystywanych łóżek z Oddziału Patologii Ciąży dla pacjentów cierpiących na zespół stopy cukrzycowej.

Łóżka na oddział z patologii ciąży

Stworzenie nowego pododdziału będzie możliwe dzięki przekazaniu niewykorzystanych łóżek z oddziału patologii ciąży. Decyzja ta była poprzedzona wnikliwą analizą danych o przyjęciach tam pacjentek.

Liczba porodów spada z roku na rok. W ostatnim czasie wykorzystywane było niecałe 50 procent łóżek (a w niektórych miesiącach nawet mniej niż 40 procent). W ciągu każdego roku z 19 dostępnych na pododdziale miejsc, wykorzystanych było średnio 8-9. Łóżka na patologii ciąży nie były efektywnie wykorzystywane - dlatego dyrekcja szpitala postanowiła je wykorzystać do leczenia innych pacjentów. 

Nie oznacza to w żadnym wypadku likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Patologią Ciąży. Zmiany mają na celu jak najlepsze wykorzystanie wolnych łóżek do zaspokojenia potrzeb pacjentów, w tym także tych osób, które pilnie wymagają leczenia stopy cukrzycowej. 

- Przyjazny i kompetentny personel medyczny, nowoczesna aparatura, funkcjonalne wyposażenie oraz organizacja lecznicy od lat budują renomę Szpitala Miejskiego im. F. Raszei, w tym także w zakresie opieki położniczej i ginekologicznej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Cieszą mnie pozytywne opinie rodziców noworodków oraz leczonych pacjentek o tej miejskiej placówce. Jej zasoby nadal będą dostępne dla pacjentek. Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Patologią Ciąży pozostaje dostępny i będzie przyjmował porody w dotychczasowej liczbie i przy tych samych warunkach. A jeśli dzieci zacznie się rodzić więcej - co byłoby wielką radością - szpital jest gotowy do dostosowania zasobów do nowych potrzeb.

Zmiana organizacyjna w szpitalu nie zaburzy przyjęć pacjentek w zakresie leczenia ginekologicznego, patologii ciąży oraz tych, które rodzą. Cały czas działać też będzie blok porodowy, na którym znajduje się sala zabiegowa do porodów powikłanych oraz cztery bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone sale porodowe z pełnymi węzłami sanitarnymi, do pobytów trwających dłużej niż jedną dobę.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum