×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 września lista darmowych leków poszerzona. MZ: skorzysta z niej blisko 15 mln osób

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 30 sierpnia 2023 06:17Zaktualizowano: 30 sierpnia 2023 06:36

- Z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków - poinformowała na antenie TVP Info minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Od 1 września lista darmowych leków poszerzona. MZ: skorzysta z niej blisko 15 mln osób
Od września zacznie obowiązywać poszerzona lista uprawnionych do darmowych leków. Fot. Shutterstock
  • Prezydent podpisał 29 sierpnia ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat
  • Minister zdrowia Katarzyna Sójka wskazała, że na liście są leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów
  • Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków - powiedziała Katarzyna Sójka

 

Darmowe leki dla szerszej grupy pacjentów

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Minister zdrowia w rozmowie w TVP Info zwróciła uwagę, że dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75 lat.

- Dzisiaj dotrzymujemy słowa i zgodnie z kolejnym krokiem włączamy kolejną grupę, czyli pacjentów powyżej 65 roku życia - obniżamy tę granicę wieku, jak również dzieci i młodzież do 18 roku życia. Jest to duża grupa pacjentów. Do tej pory osób od 75 roku życia, które mogły korzystać z darmowych leków było około 3 miliony. Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków - powiedziała Sójka.

Zapowiedziała, że lista darmowych leków dla nowej grupy uprawnionych zostanie opublikowana w środę 30 sierpnia. Podkreśliła, że są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów powyżej 65 lat, jak również dla małych dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

- Obszary, w których te leki będą dostępne są dość duże. Na pewno odpowiadają na potrzeby pacjentów w chorobach cywilizacyjnych - z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, są to leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, leki hipoglikemizujące  - wymieniła Sójka.

Te leki trafią na listę dla uprawnionych grup

Poinformowała, że baza leków dla osób powyżej 65 lat obejmie 3,8 tys. leków. - Natomiast dla dzieci do 18. roku życia będzie to 2,8 tys. leków - podała szefowa MZ.

- Mogę zdradzić, że na przykład dla dzieci do 18. roku życia będą dostępne odpowiednie antybiotyki w chorobach wymagających. Natomiast dla osób powyżej 65 roku życia będą leki bardzo konkretne, leki flozyny w cukrzycy, ale one też bardzo są korzystne dla pacjentów kardiologicznych oraz tak zwane analogi GLP-1. Myślę, że zarówno pacjenci, jak i lekarze będą mogli z nich korzystać - dodała minister.

Zaznaczyła, że darmowe leki będą dostępne od 1 września.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum