• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Od 1 stycznia lek na cukrzycę bez refundacji

Autor: oprac. JPP • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, IQVIA31 grudnia 2022 21:00

Od 1 stycznia 2023 wejdą w życie zmiany na liście leków refundowanych, w tym ważne zmiany dla chorych na cukrzycę. Tylko do 31 grudnia refundowany będzie popularny lek na cukrzycę.

Od 1 stycznia lek na cukrzycę bez refundacji
Od 1 stycznia lek na cukrzycę bez refundacji Fot. AdobeStock

 

 

Od 1 stycznia lek na cukrzycę bez refundacji

31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla leku na cukrzycę - Tresiba. Chodzi o:

  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833
  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864"

Lek był dotychczas dostępny w refundacji w dwóch wskazaniach:

  • Cukrzyca typu I u dorosłych; Cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO);
  • Cukrzyca typu I u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży. Cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie opublikowanym jeszcze w grudniu potwierdziło zmianę. 

- Firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. podjęła decyzję o nie kontynuowaniu refundacji w/w produktów od 1 stycznia 2023 r. - informował resort zdrowia. 

W komunikacie dodano, że producent "deklaruje stałą dostępność obu prezentacji leku w aptekach ogólnodostępnych".

- Decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji - dodają przedstawiciele MZ.

Dodajmy, że oba leki to roztwory insuliny do wstrzykiwania, obniżające stężenie glukozy we krwi. Zawierają insulinę bazową degludec, która cechuje się długim czasem działania.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum