• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowy projekt ma poprawić skuteczność programów zdrowotnych w cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 12:20

Nowy projekt pt. ''Programy polityki zdrowotnej w cukrzycy'' ma pomóc samorządom tworzyć lepsze i skuteczniejsze programy profilaktyki zdrowotnej dla chorych na cukrzycę - ocenili eksperci.

Nowy projekt ma poprawić skuteczność programów zdrowotnych w cukrzycy
- W raporcie zwracamy uwagę, z jakich dokumentów strategicznych i z jakich zasobów informacyjnych mają korzystać samorządy podczas opisywania programu polityki zdrowotnej w cukrzycy, aby mogły uzyskać pozytywną opinię AOTMiT - mówi dr Jerzy Gryglewicz. Fot. PTWP

Celem projektu, będącego inicjatywą Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Fundacji Eksperci dla Zdrowia, jest przede wszystkim zmniejszenie przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań, ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu.

W ramach projektu został opracowany raport, który stanowi poradnik dla samorządów (gmin, powiatów i województw) na temat tworzenia programów polityki zdrowotnej w cukrzycy w zgodzie z dobrymi praktykami, wytycznymi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Publikację zaprezentowano podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w Sejmie.

Projekt ma charakter pilotażowy i obejmuje województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

- W raporcie zwracamy uwagę, z jakich dokumentów strategicznych i z jakich zasobów informacyjnych mają korzystać samorządy podczas opisywania programu polityki zdrowotnej w cukrzycy, aby mogły uzyskać pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - powiedział współautor raportu dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, ekspert Fundacji Eksperci dla Zdrowia.

Zaznaczył, że takie programy są realizowane przez samorządy od wielu lat, ale na niewystarczającym poziomie, dlatego uzyskują negatywne opinie AOMiT.

- Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów zajął się problemem programów profilaktyki zdrowotnej dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ jest to choroba o charakterze społecznym - podkreślił przewodniczący zespołu poseł Krzysztof Ostrowski (PiS), który zaproponował realizację takiego programu w powiecie gnieźnieńskim.

Z powodu stałego wzrostu liczby zachorowań, w ciągu ostatnich kilku dekad cukrzyca stała się jednym z głównych wyzwań dla systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Z danych Światowej Federacji Cukrzycy (ang. International Diabetes Federation, IDF) wynika, że w 1985 roku na tę chorobę zapadło 30 mln ludzi, podczas gdy obecnie liczba ta przekroczyła już 382 mln, a zgodnie z prognozami do roku 2030 liczba chorych na świecie wzrośnie do ponad 552 mln.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum