×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowy lek na odchudzanie Wegovy wszedł do aptek w Niemczech. 300 euro za miesięczną kurację

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters08 sierpnia 2023 12:00

Firma Novo Nordisk wprowadziła na niemiecki rynek lek odchudzający Wegovy. Niemcy są dla koncernu pierwszym dużym rynkiem europejskim. Cena leku może sięgać nawet kilkaset euro i nie obejmują go państwowe plany ubezpieczeń zdrowotnych.

Nowy lek na odchudzanie Wegovy wszedł do aptek w Niemczech. 300 euro za miesięczną kurację
Wegovy, lek na odchudzanie z semaglutydem, już trafił na niemiecki rynek. Fot. Shutterstock
  • W Niemczech - po dwóch krajach europejskich, Danii i Norwegii - już został wprowadzony lek Wegovy produkcji Novo Nordisk 
  • Lek ten zawiera semaglutyd i ma być przepisywany na odchudzanie, ale z pełną odpłatnością w publicznym systemie ochrony zdrowia
  • Cena leku może wahać się od 170 do ponad 300 euro, w zależności od zawartości substancji czynnej

Nowy lek na odchudzanie Wegovy wszedł do aptek w Niemczech

Jak podał Reuters, lek Wegovy pomaga w redukcji masy ciała nawet o około 15 proc., gdy jest stosowany obok ćwiczeń i zmiany stylu życia. Jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych, w Europie natomiast jak dotąd trafił do sprzedaży tylko w Norwegii i Danii. Jak podawał Reuters 14 lipca, w Danii lek ma kosztować  301,91 euro - co w przeliczeniu na złotówki według dzisiejszego kursu daje blisko 1340 zł - za cztery tygodnie kuracji. 

- W Niemczech pierwsi pacjenci już zrealizowali recepty – potwierdził w sobotę rzecznik Novo Nordisk w rozmowie z Reutersem, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami wprowadzenia leku na tamtejszy rynek.

Niemieccy lekarze i pacjenci w rozmowach z Reutersem przyznali, że spodziewają się dużego zapotrzebowania na cotygodniowe zastrzyki z nowym lekiem na odchudzanie. Wielu pacjentów jest gotowych ponieść koszty, zaczynając od 170 euro miesięcznie aż do ponad 300 euro, ponieważ kuracja z czasem wymaga zwiększenia dawki.

Lek Wegovy będzie pełnopłatny dla większości obywateli

Publiczne plany ubezpieczenia zdrowotnego, którym podlega około 90 proc. obywateli Niemiec, nie pokryją kosztów kuracji, zgodnie z obowiązującym od dziesięcioleci prawem, które zabrania państwu opłacania obywatelom leków odchudzających.

Dla 10 proc. Niemców z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym zakres będzie różny. Jeden z głównych usługodawców, Allianz (ALVG.DE) twierdzi, że zapłaci za to leczenie, jeśli lekarz zdiagnozuje potrzebę medyczną, podczas gdy inny ubezpieczyciel - Debeka - potwierdził, że oferowane przez niego plany ubezpieczenia zdrowotnego wykluczają leczenie odchudzające.

Pacjenci i lekarze z zadowoleniem przyjęli pojawienie się Wegovy w Niemczech, gdzie 18,5 proc. dorosłych jest otyłych. Średnia Unii Europejskiej wynosi pod tym względem 16 procent.

Instytut Roberta Kocha, niemiecka agencja ochrony zdrowia, twierdzi, że choroby związane z nadmierną masą ciała stanowią znaczne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych.

Novo Nordisk zwiększa produkcję, aby sprostać rosnącemu popytowi w Stanach Zjednoczonych, gdzie cena leku dochodzi do nawet 1350 dolarów miesięcznie. Koncern informuje, że będzie ściśle monitorować recepty w Niemczech, aby zapewnić dostęp do leku osobom z otyłością, ale nie może wykluczyć opóźnień w dostawach.

Wielu Niemców miało już stosować Ozempic w celu zrzucenia wagi

W Niemczech Wegovy będzie dostępny do podawania za pomocą tego samego wstrzykiwacza, co w Norwegii i Danii, ale innego niż ten stosowany w Stanach Zjednoczonych. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka sprowadzania leku z rynku europejskiego do USA celem gromadzenia tam jego zapasów.

Wprowadzenie Wegovy w Niemczech wywołało poruszenie - w kraju, w którym system opieki zdrowotnej często traktował otyłość jako wybór stylu życia, a nie chorobę przewlekłą.

Lekarze twierdzą, że wielu Niemców, którzy chcą schudnąć, stosowało już Ozempic, lek przeciwcukrzycowy również produkowany przez Novo Nordisk, który zawiera tę samą substancję czynną co Wegovy, ale w mniejszych dawkach.

Jak dodaje Reuters, niemieccy lekarze martwili się, że zasoby leku będą osłabiane przez osoby, które nie są otyłe, a jedynie szukają recept na „próżność” – obawę odzwierciedliło Novo w oświadczeniu z połowy lipca, w którym producent leku zaznaczył, że lekarze powinni "przepisywać go odpowiedzialnie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum