• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowy analog szybkodziałający na liście refundacyjnej

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2014 15:04

Na nową listę leków refundowanych, która weszła w życie w dniu 1 maja, wprowadzono analog szybkodziałający Apidra (insulina glulizynowa) w postaci roztworu do wstrzykiwań w fiolce. Jest to jedyny objęty refundacją analog insuliny w fiolce, który może być podawany za pomocą pompy insulinowej.

Jak podaje producent, lek Apidra stosowany jest w cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia, które wymagają leczenia insuliną. Jeden ml produktu zawiera 100 jednostek insuliny glulizynowej wytwarzanej metodą rekombinacji DNA w komórkach Escherichia coli.

Insulina glulizynowa jest rekombinowanym analogiem insuliny ludzkiej, który charakteryzuje się taką samą mocą działania, jak zwykła insulina ludzka. Po podaniu podskórnym można zaobserwować szybszy początek i krótszy czas działania leku niż w przypadku insuliny ludzkiej.

Lek Apidra, jak podaje producent, należy stosować w schematach leczenia, w których stosuje się insulinę będącą połączeniem insuliny o pośrednim czasie działania i szybko działającej insuliny, insulinę długodziałającą lub analog insuliny podstawowej. Można go również stosować z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum