• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowoczesna kontrola cukrzycy. Pacjenci cenią sobie systemy monitorowania glikemii

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia15 czerwca 2022 19:00

Optymalna kontrola glikemii za pomocą nowoczesnych systemów monitorowania jest nie tylko pierwszym krokiem do właściwego leczenia cukrzycy, ale również narzędziem edukacyjnym dla pacjentów.

Nowoczesna kontrola cukrzycy. Pacjenci cenią sobie systemy monitorowania glikemii
Nowoczesna kontrola cukrzycy. Pacjenci cenią sobie systemy monitorowania glikemii. Fot. AdobeStock
  • Nowoczesna kontrola cukrzycy to świadomy i bezpieczny pacjent - zgodnie przyznają eksperci
  • Pacjenci dodają, że możliwość ciągłego monitorowania pozwala im lepiej zarządzać chorobą oraz daje większą dyskrecję i lepszy komfort stosowania niż dokonywanie pomiarów glukometrem
  • - Chory staje się bardziej odpowiedzialny za wynik leczenia i stan swojego zdrowia, a dzięki możliwości dzielenia się danymi z lekarzem i pielęgniarką za pośrednictwem aplikacji, poprawia się jakość kontaktu z personelem medycznym - dodaje prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Współczesna diabetologia pozwala na personalizację leczenia do konkretnego pacjenta

Eksperci tłumaczą, że spersonalizowane leczenie cukrzycy może odbywać się m.in. dzięki systemom do ciągłego kontrolowania glikemii,

Pacjenci podkreślają, że możliwość ciągłego monitorowania pozwala im lepiej zarządzać chorobą oraz daje większą dyskrecję i lepszy komfort stosowania niż dokonywanie pomiarów glukometrem.

- Współczesna diabetologia pozwala na personalizację leczenia do konkretnego pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki uwzględnieniu danych takich jak wiek pacjenta, tryb życia, współwystępowanie innych chorób, można odpowiednio dostosować leczenie. Wszystkie informacje o pacjencie dotyczące sposobu odżywiania, prowadzonej aktywności fizycznej, wpływają na poziomy glikemii - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Katedra i Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Liczba chorych na cukrzycę wzrasta. Konieczna jest więc dalsza edukacja

Cukrzyca to pandemia naszych czasów. Charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. To, niestety, prowadzi do rozwoju poważnych przewlekłych powikłań, pogorszenia stanu zdrowia oraz jakości życia chorego, a przy braku kontroli, również do znacznego skrócenia życia.

'Pomimo dotychczasowych działań edukacyjnych i terapeutycznych, liczba chorych w naszym kraju wciąż wzrasta.

Konieczna jest więc dalsza edukacja, a także leczenie efektywne przy wykorzystaniu sprawdzonych w praktyce klinicznej rozwiązań. 

- Nowoczesne systemy do monitorowania dają możliwość nie tylko optymalnego kontrolowania glikemii, ale są też narzędziem edukacyjnym, podnoszą świadomość chorego na temat wpływu diety i aktywności fizycznej na poziom cukru we krwi, sprawiają, że chory staje się bardziej odpowiedzialny za wynik leczenia i stan swojego zdrowia, a dzięki możliwości dzielenia się danymi z lekarzem i pielęgniarką za pośrednictwem aplikacji, poprawia się jakość kontaktu z personelem medycznym - dodaje prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sytuacja chorych na cukrzycę w czasie pandemii była bardzo trudna

Wspomniane systemy monitorowania przeszły sprawdzian podczas pandemii COVID-19 - wspierały chociażby efektywność kontaktu chorego z personelem medycznym.

Trzeba pamiętać, że sytuacja chorych na cukrzycę w czasie pandemii była szczególnie trudna. Byli oni dużo bardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem choroby przy zakażeniu koronawirusem, zwłaszcza jeśli choroba nie była dobrze kontrolowana.

- W odróżnieniu od glukometru, system do ciągłego monitorowania glikemii pozwala na pomiar poziomu glukozy bez nakłuwania opuszka palca, co wiążę się często z odczuwaniem bólu, ale także wymaga przestrzegania wielu zasad higienicznych, co w wielu sytuacjach nie jest możliwe do zrealizowania. Z tego powodu osoby chore na cukrzycę nie są w stanie dokonywać pomiarów tak często, jak wymaga zalecona terapia - wyjaśnia dr Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Jak wynika z raportu "Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą" chorzy, którzy stosują nowoczesne urządzenia do monitorowania glikemii cenią wygodę ich wykorzystania.

Eksperci zwracają uwagę na następujące korzyści: bezbolesność pomiarów, większa ilość informacji o zmienności glikemii czy łatwość dokonywania pomiaru.

- Pacjenci mają większą świadomość swojej cukrzycy i jej wpływu na organizm. W związku z tym zasadne jest udostępnianie nowoczesnych systemów kolejnym grupom chorych – dorosłym z cukrzycą typu 1, kobietom z cukrzycą ciążową, jak również wszystkim tym, którzy stosują intensywną insulinoterapię, bo oni odniosą największe korzyści z dostępu do nowoczesnych systemów monitorowania glikemii - nie ma wątpliwości Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum