• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nowe zalecenia kliniczne PTD

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2014 15:44

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wydało nowe zalecenia kliniczne na 2014 r. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych kryteriów rozpoznania cukrzycy u kobiet w ciąży, opartych na stanowisku ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2013 roku i wynikach badania HAPO - pisze we wstępie do dokumentu prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD.

- Wprowadziliśmy zmiany w związku z tym, że w Stanach Zjednoczonych ukazało się bardzo duże badanie kliniczne, które wykazało, że rozpoznanie cukrzycy w ciąży przy niższym stężeniach glukozy niż dotychczas rozpoznawaliśmy, redukuje liczbę powikłań, przede wszystkim u noworodka – mówił portalowi rynekzdrowia.pl prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii..

Jeśli chodzi o kryteria rozpoznania i klasyfikacji hiperglikemii po raz pierwszy rozpoznanej w ciąży, PTD w zaleceniach zaznacza, że wszystkie ciężarne powinny być diagnozowane w kierunku zaburzeń tolerancji glukozy.

Wstępne oznaczenie stężenia glukozy na czczo celem diagnostyki w kierunku hiperglikemii ciążowej powinno być zlecone na początku ciąży, podczas pierwszej wizyty u ginekologa.        

U ciężarnych z grupy ryzyka należy wykonać test diagnostyczny (75g OGTT). Jeśli nie stwierdzi się nieprawidłowych wartości glikemii, należy powtórzyć test diagnostyczny między 24.–28. tygodniem ciąży lub gdy wystąpią pierwsze objawy sugerujące cukrzycę. U kobiet bez czynników ryzyka 75 g OGTT wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Hiperglikemia po raz pierwszy rozpoznana w trakcie ciąży powinna być rozpoznawana i klasyfikowana według zaleceń WHO (2013):

- Cukrzyca w ciąży - gdy spełnione są warunki ogólne rozpoznania cukrzycy, to znaczy:

• glikemia na czczo ≥ 7,0 mmol/l (126 mg/dl)

  lub glikemia w 2. godz. 75 g OGTT ≥ 11,1 mmol/l (200 mg/dl),

• lub glikemia    przygodna ≥ 12,5 mmol/l (200 mg/dl)   

i towarzyszą jej objawy kliniczne hiperglikemii.

- Cukrzyca ciążowa (GDM, gestational diabetes mellitus) gdy spełnione jest przynajmniej jedno z niżej wymienionych kryteriów rozpoznania cukrzycy ciążowej na podstawie wyników 75 g OGTT według IADPSG 2010 i WHO 2013:

·         Na czczo stężenie glukozy w osoczu : 92-125 [mg/dl]  5,1-6,9 [mmol/l]

·         60. minuta stężenie glukozy w osoczu: ≥180 [mg/dl]   ≥10,0 [mmol/l]

·         120. minuta stężenie glukozy w osoczu:  153-199 [mg/dl] 8,5 -11,0 [mmol/l]

PTD przypomina, że po porodzie u większości kobiet stężenia glukozy ulegają normalizacji, jednak wszystkie kobiety powinny być poddane badaniu w kierunku obecności zaburzeń tolerancji glukozy, bowiem przebycie cukrzycy w ciąży jest czynnikiem ryzyka jawnej cukrzycy w dalszych latach życia. Zaleca się wykonanie 75 g OGTT 6 - 12 tygodni po porodzie, a potem oznaczanie glikemii na czczo co 2 - 3 lata. Przed planowaną kolejną   ciążą należy wykonać test tolerancji glukozy (75 g OGTT).

Spośród innych istotnych modyfikacji zaleceń PTD 2014 należy wymienić:

- przedstawienie aktualnej klasyfikacji cukrzycy,

- zmianę kryteriów wyrównania ciśnienia tętniczego,

- uaktualnienie zasad leczenia i charakterystyki leków stosowanych w terapii cukrzycy typu 2,

-  aktualizację zasad leczenia dyslipidemii,

- uaktualnienie i przeredagowanie zaleceń dotyczących leczenia cukrzycy u dzieci i młodzieży,

- opracowanie zaleceń dotyczące chirurgii metabolicznej.

Zalecenia PTD na 2014 r. dostępne są na stronie internetowej Towarzystwa: www.cukrzyca.info.pl  (wymagane jest logowanie na stronie)

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum