• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nieleczona cukrzyca może być zabójcza. Wystarczy proste badanie, żeby stwierdzić chorobę

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP30 listopada 2022 06:43

Cukrzyca. W Polsce choruje około 3 mln osób, ale aż pół miliona nie jest świadoma choroby. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, aby zdiagnozować cukrzycę wystarczy proste badanie.

Nieleczona cukrzyca może być zabójcza. Wystarczy proste badanie, żeby stwierdzić chorobę
Nieleczona cukrzyca może być zabójcza. Wystarczy proste badanie, żeby stwierdzić chorobę Fot. AdobeStock
  • Na cukrzycę cierpi w Polsce około 3 mln osób, ale aż pół miliona wciąż o tym nie wie i nie leczy się
  • Tymczasem, jak podkreślają eksperci, aby zdiagnozować cukrzycę wystarczy proste badanie
  • Nieleczona cukrzyca jest bardzo niebezpieczna. Niszczy naczynia krwionośne i nerwy, w efekcie z biegiem czasu może powodować kolejne choroby
  • M.in. nefropatię cukrzycową (chorobę nerek), retinopatię cukrzycową (zmiany w siatkówce oka, które prowadzą do zaćmy, jaskry, a w konsekwencji do ślepoty

Cukrzyca. W Polsce choruje 3 mln osób, aż pół miliona nie jest tego świadoma

O zagrożeniach związanych z cukrzycą specjaliści w dziedzinie diabetologii mówili na debacie zorganizowanej w listopadzie w Warszawie z okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Organizatorem obchodów tego dnia jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD).

- W Polsce obecnie leczonych z powodu cukrzycy jest 2,5 mln osób. Do tego dochodzi jeszcze 0,5 mln osób z nierozpoznaną cukrzycą, którzy nie mają świadomości choroby i nie leczą się  - powiedział prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii. Jak wyjaśnił, dzieje się tak dlatego, że początkowo podwyższony poziom cukru we krwi nie daje żadnych dolegliwości.

- Możemy więc powiedzieć, że mamy 3 mln chorych z czego 2,5 mln leczonych - zaznaczył. Dodał, że na podstawie wzrostu zachorowań - na cukrzycę typu 1 i typu 2 - szacuje się, iż w roku 2030 (jeśli wzrost się utrzyma) liczba chorych będzie wynosiła ponad 4 mln.

Diabetolog prof. Maciej Małecki, prezes PTD w latach 2015-2019, przypomniał, że cukrzyca prowadzi stopniowo do przewlekłych powikłań, zwiększających ryzyko inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.

Pacjenci z cukrzycą umierają z powodu powikłań choroby

- Pacjenci z cukrzycą umierają przedwcześnie z powodu przewlekłych powikłań choroby. Pacjent, który zachoruje na cukrzycę w wieku lat 50-ciu przeciętnie traci 6-7 lat w porównaniu do swoich rówieśników bez cukrzycy. Do tego najbardziej przyczyniają się powikłania sercowo-naczyniowe: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, udar mózgu  - tłumaczył specjalista.

- A ponieważ mamy aż 500 tys. osób z nierozpoznaną cukrzycą, dlatego apeluję, że tak jak jeździmy raz do roku z samochodem do kontroli technicznej, tak raz do roku powinni wszyscy wykonać sobie badania kontrolne. Taki przegląd techniczny własnego organizmu. I wśród tych badań powinno być oznaczenie poziomu cukru we krwi  - powiedział prof. Strojek.

Jak przypomniał, w przypadku cukrzycy typu 2, która odpowiada za większość przypadków cukrzycy, głównymi czynnikami są otyłość i brak ruchu.

Cukrzyca. Wystarczy proste badanie, żeby stwierdzić chorobę

- W czasie pandemii przytyły dzieci i osoby dorosłe, a wiemy, że każdy 1 kg przyrostu masy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Więc jeżeli uda się znaleźć metodę ograniczenia otyłości (…), to wówczas możemy liczyć, że liczba przypadków cukrzycy się zmniejszy  - podkreślił diabetolog.

Prof. Małecki zwrócił uwagę na bardzo poważne i częste powikłanie cukrzycy, jakim jest przewlekła choroba nerek (PChN). Cukrzyca dotyka w Polsce ok. 3 mln osób, a PChN - 4 mln.

- Te choroby często ze sobą współistnieją - ponad 50 proc. pacjentów z cukrzycą, głównie z cukrzycą typu 2 jest - dotkniętych PChN  - powiedział diabetolog. Jak dodał, obydwie choroby obciążają układ krążenia.

- Nie ma dobrze funkcjonującego serca bez prawidłowo funkcjonujących nerek  - zaznaczył.

Co ważne, obydwie choroby rozwijają się w sposób niezauważalny.

- Zarówno cukrzycy typu 2, jaki przewlekłej choroby nerek trzeba po prostu aktywnie szukać, aby postawić diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie  - tłumaczył. Jak podkreślił, jeśli ktoś jest już chory na cukrzycę, to zgodnie z rekomendacjami diabetologicznymi, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, raz do roku powinien być badany pod katem PChN.

- To oznacza pomiar kreatyniny i ocenę filtracji kłębkowej, a także badania moczu i analizę traconych z moczem białek. Te badania kontrolne są bardzo ważne, zwłaszcza, że w leczeniu cukrzycy typu 2 mamy leki, które jednocześnie opóźniają progresję przewlekłej choroby nerek i są to przede wszystkim flozyny  - powiedział prof. Małecki.

Jak dodał, leki te są refundowane w Polsce, podobnie jak analogi GLP-1.

- Z całą pewnością cukrzyca jest problemem społecznym ze względu na skalę zjawiska i na powikłania z nią związane  - podkreślił prof. Strojek. Dlatego, w jego opinii wszystkie organizacje - nie tylko lekarze, ale też organizatorzy ochrony zdrowia - powinny robić wszystko, żeby nad tą pandemią zapanować.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum