• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mobilne technologie pomogą w walce z cukrzycą

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia14 listopada 2021 09:05

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych. 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Szacuje się, że choruje na nią 422 miliony osób na całym świecie, z czego 179 milionów to osoby, u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana.

Mobilne technologie pomogą w walce z cukrzycą
Polscy naukowcy pracują nad aplikacją która pomoże chorym na cukrzycę typu 2. Fot. Shutterstock
  • Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 10 proc. populacji polskiej będzie chorowało na cukrzycę.
  • W cukrzycy typu 2 pacjent ma znaczący wpływ na przebieg choroby. Według najnowszych badań opublikowanych przez szkockich naukowców na początku listopada, cukrzycę typu 2 można nawet… cofnąć
  • Naukowcy z firmy IMAGENE.ME i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stworzyli aplikację dla chorych na cukrzycę typu 2
  • Podstawowym zadaniem aplikacji jest łączenie w jednym miejscu danych genetycznych, środowiskowych i behawioralnych pacjenta, by określić jego profil i stworzyć przydatne wskazówki tylko dla niego, które pomogą mu walczyć z chorobą

Rośnie liczba chorych na cukrzycę

W ciągu ostatnich lat notuje się systematyczny wzrost częstości występowania cukrzycy. W 2013 r. było to 8,3 proc. dorosłej populacji (372 mln osób), natomiast według prognoz do 2035 roku ten odsetek wzrośnie do poziomu 8,8 proc., co oznaczałoby, że cukrzycą będzie dotkniętych ponad 592 mln ówczesnych mieszkańców Ziemi.

Polska, jak wiele innych krajów, również zmaga się z problemem cukrzycy. Badanie z roku 2013 odnotowało 2,17 mln osób chorujących na cukrzycę (1,22 mln kobiet oraz 0,96 mln mężczyzn), co stanowiło 5,6 proc. łącznej liczby mieszkańców Polski. Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 10 proc. populacji polskiej będzie chorowało na cukrzycę.

Walka z chorobą na co dzień.

- W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że cukrzyca to schorzenie, które cechuje się występowaniem hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu glukozy we krwi. To z kolei może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych i powikłań. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, w której konieczne jest przyjmowanie insuliny – tłumaczy dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dodaje: - Cukrzyca typu 2 powstaje głównie przez niewłaściwe nawyki zdrowotne, m.in. w obszarze diety, choć pewne znaczenie mają także predyspozycje genetyczne

W cukrzycy typu 2 pacjent ma znaczący wpływ na przebieg choroby. Według najnowszych badań opublikowanych przez szkockich naukowców na początku listopada, cukrzycę typu 2 można nawet… cofnąć. Pewne jest zatem, że zmiany dotyczące diety, aktywności fizycznej czy samopoczucia przekładają się na wymierne korzyści dla zdrowia. Do niedawna brakowało jednak rozwiązań systemowych oraz narzędzi, które mogłyby wspomóc pacjenta w podejmowaniu świadomych decyzji prozdrowotnych.

Istotna jest świadomość

Zdaniem ekspertów, niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na leczenie cukrzycy jest uświadomienie pacjenta, że ma on wpływ na przebieg choroby i pokazanie mu, jak może to robić. To jeden z głównych celów innowacyjnej aplikacji cukrzycowej stworzonej przez polskich naukowców z firmy IMAGENE.ME i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pierwsze wyniki wykorzystywania z tej aplikacji są bardzo obiecujące. Osoby, które przez ostatnie pół roku z niej korzystały, zanotowały istotną poprawę wyników zdrowotnych w kilku aspektach kluczowych dla diabetyków.

Polscy naukowcy z firmy IMAGENE.ME oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na początku 2021 roku stworzyli tzw. aplikację cukrzycową. Znajdująca się w fazie badań aplikacja mobilna jest rozwiązaniem skierowanym do osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Jej podstawowym zadaniem jest łączenie w jednym miejscu danych genetycznych, środowiskowych i behawioralnych (związanych z codziennym zachowaniem) pacjenta, by całościowo określić jego profil i stworzyć przydatne wskazówki tylko dla niego, które pomogą mu walczyć z chorobą.

Wirtualny asystent

- Aplikacja cukrzycowa umożliwiła wielowymiarową analizę stanu zdrowia konkretnego pacjenta, a także uwarunkowań środowiskowych związanych ze sposobem życia. Dzięki regularnemu zbieraniu danych medycznych i behawioralnych, narzędzie jest w stanie dopasować do pacjenta system motywujący go do zachowań prozdrowotnych, pomóc mu w przygotowywaniu odpowiednich posiłków. Aplikacja umożliwiła też stały kontakt pacjenta z lekarzem, stając się swoistym asystentem w leczeniu i działaniach profilaktycznych – zauważa dr hab. Mirosław Kwaśniewski, prezes IMAGENE.ME, polskiej firmy zajmującej się badaniami genetycznymi i medycyną spersonalizowaną.

Jak się okazuje, taki asystent może być bardzo istotny. Eksperci przypominają bowiem, że – jak wynika z badań – pacjenci przeciętnie zapamiętują jedynie ok. 10-15 proc. treści przekazanej przez lekarza, pielęgniarkę lub diabetologa, przy czym co drugi z nich nie rozumie, a co czwarty błędnie interpretuje uzyskane informacje.

Wynika z tego, że narzędzie wspomagające pacjenta w świadomych decyzjach, porządkujące wiedzę w zakresie różnych dziedzin (dieta, aktywność fizyczna, samopoczucie) może wypełnić tę lukę i przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia cukrzycy.

Obiecujące wyniki

Polscy badacze niedawno podsumowali pierwszy, prawie półroczny okres badania, w którym sprawdzono, jak aplikacja wpłynęła na wybrane aspekty zdrowotne u pacjentów z cukrzycą. W trakcie 3 wizyt pobierano krew pacjenta, dzięki której badano wybrane parametry.

Dodatkowo pacjent miał mierzony wzrost i wagę oraz średni poziom swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jak się okazało, u pacjentów korzystających z aplikacji zanotowano statystycznie istotne spadki średnich wartości poziomu glukozy, insuliny, cholesterolu, masy ciała i BMI (wskaźnik masy ciała), co w kontekście cukrzycy typu 2 jest pożądane. Naukowcy potwierdzili, że korzystanie z aplikacji cukrzycowej pogłębiło te pozytywne rezultaty.

- W grupie badanej, w porównaniu do grupy kontrolnej, zaobserwowano większy spadek stężeń insuliny, cholesterolu, masy ciała, a także BMI. Wzrósł natomiast poziom aktywności fizycznej. To wszystko oznacza, że dla osób korzystających z aplikacji pozytywne zmiany w obszarze zdrowia były bardziej znaczące – zauważa dr hab. Mirosław Kwaśniewski.

Zdaniem ekspertów IMAGENE.ME wyniki badania pokazują, że bardziej spersonalizowane podejście do pacjenta oraz wspieranie go w procesie przyswajania wiedzy, przekłada się na ostatecznie większą świadomość na temat cukrzycy i zapewnia lepsze efekty terapeutyczne. Co ważne, pozytywne efekty prowadzonych badań mogą spowodować, że już niedługo dostęp do aplikacji cukrzycowej otrzymają wszyscy chorzy. Według planów, może być ona dostępna dla chętnych już w marcu 2022 roku.

Czytaj: Cukrzyca. Pacjentom pomaga sztuczna inteligencja. Zmiany przyspieszył Covid-19

Czytaj: Leczenie cukrzycy kosztowne i dla państwa i dla pacjenta. O jakich kwotach mówimy?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum