Mierzenie poziomu cukru dzięki soczewce kontaktowej?

Autor: Wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2014 18:24

Naukowcy z firmy Google pracują nad wynalazkiem, który być może zrewolucjonizuje mierzenie poziomu cukru u chorych na cukrzycę. Zamiast gleukometru chorzy mieliby używać specjalnej soczewki kontaktowej.

Mierzenie poziomu cukru dzięki soczewce kontaktowej?

Informację o medycznym projekcie prowadzonym w ramach tzw. Google x Projects opublikowano na oficjalnym blogu Google.

Do monitorowania poziomu cukru we krwi można wykorzystywać noszone na ciele urządzenia z podskórnymi czujnikami, które na bieżąco sprawdzają i informują o stężeniu glukozy. Zwykle jednak badanie przeprowadza się za pomocą gleukometru.

Tu do akcji mogłaby wkroczyć elektroniczna soczewka opisana przez naukowców z Google'a. Mogłaby ona mierzyć stężenie glukozy nie we krwi, ale we łzach.

Jak napisano na oficjalnym blogu Google'a, soczewka kontaktowa, nad którą pracują naukowcy, miałaby mierzyć stężenie cukru przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego zbudowana jest soczewka. Testowane prototypy odczytują dane raz na sekundę, a uzyskane informacje są przesyłane bezprzewodowo do urządzenia z wyświetlaczem.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum