• PARTNER SERWISUpartner serwisu

MZ zgodził się na import ważnego leku z zagranicy. Cena to nawet 900 zł za opakowanie

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP30 sierpnia 2022 19:56

Dobra wiadomość dla chorych. Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie leku Ozempic z zagranicy. – Pierwsze dostawy już dotarły - przekazał w czwartek resort zdrowia. Preparat, choć stanowi lek na cukrzycę, był masowo wykupywany na odchudzanie.

MZ zgodził się na import ważnego leku z zagranicy. Cena to nawet 900 zł za opakowanie
Jest zgoda na import ważnego leku z zagranicy. Cena to nawet 900 zł za opakowanie Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock
  • Według danych Ministerstwa Zdrowia notowany jest dziesięciokrotny wzrost sprzedaży leku Ozempic w ciągu dwóch lat
  • Jak informował resort zdrowia to wynik stosowania leku nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również coraz częściej w otyłości
  • W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie produktu z zagranicy. Pierwsze dostawy już dotarły do Polski
  • Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl osoby z receptę nierefundowaną na lek, czeka jednak spore zaskoczenie z powodu nowej ceny produktu
  • W statystykach portalu Gdziepolek.pl widać znaczący wzrost ceny. - Wcześniej za jeden wstrzykiwacz niezależnie od dawki trzeba było zapłacić 357,72 zł. Obecnie jedno opakowanie leku bez refundacji w dawce 0,5 mg kosztuje od 626,88 do 899,95 zł, zaś 1 mg - od 675,59 mg do 689 zł - wskazuje portal.

Jest zgoda na import ważnego leku z zagranicy. Zła wiadomość to cena:

Jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, dziesięciokrotny wzrost sprzedaży leku Ozempic w ciągu dwóch lat to wynik stosowania go nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również otyłości.

Resort przekazał również, że do tej samej grupy leków co Ozempic należą refundowany Trulicity (dulaglutyd) oraz Victoza i Rybelsus.

- W ubiegłym roku w Europie, z powodu pandemii, spadła sprzedaż antybiotyków z substancją Amoxicillinum + Acidum clavulanicum. Dlatego w tym roku na rynek trafiła mniejsza ich partia. Stąd w niektórych aptekach i hurtowniach są braki - wyjaśniło w mediach społecznościowych MZ.

Dodano, że obecnie w Polsce dostępnych jest ok. 30 produktów Amoxicillinum + Acidum clavulanicum w formie płynnej lub do sporządzania zawiesiny. Jak wyjaśnił resort, w ciągu ostatnich 50 dni zrealizowano ponad 89 proc. recept na te leki.

- Zaopatrzenie Polski w leki w najbliższych tygodniach będzie rosło  - podkreślono.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum