• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubuskie ma do wydania 3,7 mln zł na profilaktykę i wykrywanie cukrzycy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2017 18:10

Zarząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 3,7 mln zł na profilaktykę i wczesne wykrywanie cukrzycy wśród Lubuszan. W ramach RPO-Lubuskie 2020 został ogłoszony konkurs - nabór wniosków potrwa od 31 maja 2017 r. do 6 czerwca 2017 r.

Lubuskie ma do wydania 3,7 mln zł na profilaktykę i wykrywanie cukrzycy
W woj. lubuskim w 2015 r. było 56 138 osób powyżej 19. roku życia ze zdiagnozowaną cukrzycą - to 5,5 proc. całkowitej ludności województwa. Fot. Materiały prasowe

Zarząd województwa ogłosił konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej, którego głównym celem jest zmniejszenie zapadalności na cukrzycę typu 2 wśród Lubuszan w wieku aktywności zawodowej.

Realizatorami programu mogą być podmioty lecznicze sektora publicznego i niepublicznego wykonujące działalność leczniczą, świadczące usługi w zakresie POZ i AOS (diabetologicznej, ginekologiczno-położniczej, dietetyki, rehabilitacji medycznej), uprawnione do tego na mocy prawa powszechnie obowiązującego oraz organizacje pozarządowe, w tym reprezentujące interesy i zrzeszające podmioty świadczące usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

W woj. lubuskim w 2015 r. było 56 138 osób powyżej 19. roku życia ze zdiagnozowaną cukrzycą - to 5,5 proc. całkowitej ludności województwa. Choroba ta jest czwartą, po chorobach układu krążenia, chorobach układu mięśniowo-kostnego i tkanki łącznej oraz chorobach układu pokarmowego przyczyną chorobowości, a współczynnik zgonów na 100 tys. mieszkańców w 2014 roku był  wyższy od współczynnika zgonów z powodu raka piersi.

Program otrzymał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum