• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubelszczyzna - tam najwięcej chorych na cukrzycę?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 13:57

Gdzie mamy najwięcej w Polsce chorych na cukrzycę? Okazuje się, że w województwie lubelskim. Do końca nie jest wiadomo dlaczego wskaźniki zachorowalności właśnie w tym województwie są najwyższe.

- Przyczyny mogą być różne. Patrząc pesymistycznie, powodem tak dużej zachorowalności na tym terenie mogą być kwestie ekonomiczne - to jeden z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, a co za tym idzie występuje tu duże bezrobocie, niska świadomość potrzeby dbania o zdrowie. Jednak, jeśli spojrzymy optymistycznie, być może powodem tych statystyk jest wysoka wykrywalność cukrzycy na tym terenie, czyli mamy wysoką świadomość lekarzy co do poszukiwania i diagnozowania pacjentów chorujących na cukrzycę - mówi portalowi rynek zdrowia.pl prof. Grzegorz Dzida, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.

Jak tłumaczy konsultant, mimo tak wielu chorych na tym terenie, z dostępem do specjalistów nie jest najlepiej.

- Na 2 mln mieszkańców mamy ok. 55 diabetologów. Problemem jest to, że 40 pracuje w Lublinie, a tylko 10 poza stolicą województwa. Niestety nawet jako konsultant wojewódzki nie mam wpływu na rozmieszczenie specjalistów, czy poradni diabetologicznych.

Jeśli chodzi o zaangażowanie NFZ, to jak tłumaczy profesor, Fundusz zapewnia poradnię diabetologiczną w każdym powiecie i niekoniecznie musi być ona prowadzona przez specjalistę diabetologa. Bywa, że poradnia prowadzona jest przez endokrynologów.

Konsultant przyznaje, że jeśli chodzi o samorząd województwa lubelskiego i samorządy powiatowe to panuje pełne zrozumienie sytuacji co do dużej liczby chorych na cukrzycę. Samorządy wydają dużo pieniędzy na działania, akcje edukacyjne, które mogą poprawić smutne statystyki.

Oczywiście najwięcej chorych w województwie lubelskim cierpi na cukrzycę typu 2, choć jak przyznaje konsultant, wzrasta też, choć nieznacznie, liczba chorych na cukrzycę typu 1. Nie odnotowano natomiast przypadku dziecka chorego na cukrzyce typu 2.

W województwie lubelskim na cukrzycę choruje ponad 93 tys. osób, ponadto przyjmuje się, że ok 50 tys. ma cukrzycę jeszcze nie rozpoznaną a kolejne 100 tys. osób ma stan przedcukrzycowy. Na cukrzycę typu 1 choruje 1072 dzieci do lat 18. Na Lubelszczyźnie liczba chorych na cukrzycę podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum