• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lubelska konsultant pielęgniarstwa diabetologicznego: jest nas jeszcze niewiele...

Autor: Dziennik Wschodni, KR/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2017 20:10

Do niedawna wojewoda lubelski nie posiadał konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. W połowie stycznia została nim Agnieszka Karczewska.

Lubelska konsultant pielęgniarstwa diabetologicznego: jest nas jeszcze niewiele...
Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego ma przed sobą 5-letnią kadencję. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki, Agnieszka Karczewska swoją karierę zawodową zaczynała jako pielęgniarka w Klinice Chorób Wewnętrznych SPSK nr 1 w Lublinie, gdzie pełni aktualnie funkcję kierownika personelu pielęgniarskiego. Od 2015 r. pracuje też jako edukator ds. diabetologii w Poradni Diabetologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Dziennik Wschodni pyta nową konsultant o liczbę zachorowań na cukrzycę w województwie lubelskim. Karczewska odpowiada, że Lubelskie jest pod tym względem w czołówce kraju. Cukrzycę ma co dziesiąty mieszkaniec województwa.

Statystyki nie oznaczają jednak tylko tego, że mieszkańcy naszego województwa prowadzą niewłaściwy tryb życia czy niezdrowo się odżywiają. Chodzi również o to, że u Lubelskim pracuje dużo specjalistów w dziedzinie diabetologii, stąd wykrywalność cukrzycy jest też znaczna.

Dodaje, że konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prowadzi starania, żeby konsultantów w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego było coraz więcej. W tym momencie, poza województwem lubelskim, jest ich tylko siedmiu.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum