• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: zakończenie pilotażu aplikacji dla diabetyków

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2013 19:21

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi zakończona została realizacja programu pilotażowego dla pacjentów z cukrzycą, obejmującego korzystanie ze specjalnej aplikacji do samokontroli.

Łódź: zakończenie pilotażu aplikacji dla diabetyków

Program był elementem realizacji projektu ,,Regional ICT based Clusters for Healthcare Applications and R&D Integration” (RICHARD), którego Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego jest partnerem.

Adresatem pilotażu była wyselekcjonowana grupa 16 pacjentów szpitala Pirogowa - jednego z łódzkich partnerów projektu RICHARD. Pacjenci ci przez trzy miesiące - od lutego do kwietnia br. - testowali przydatność elektronicznego dzienniczka samokontroli pozwalającego m.in. na dodawanie pomiarów glikemii, generowanie raportów i wykresów, jak również udostępnianie pomiarów personelowi medycznemu w celu konsultacji oraz monitoringu.

Z większością pacjentów oraz z personelem medycznym przeprowadzone zostały wywiady indywidualne, które, wraz z wypełnionymi przez nich ankietami, pozwoliły na poznanie indywidualnych opinii oraz pozyskanie wiedzy na temat doświadczeń tych osób w korzystaniu z aplikacji.

- Generalnie, osoby biorące udział w pilotażu chętnie korzystały z dzienniczka oraz pozytywnie oceniły jego przydatność, wskazując jednocześnie elementy, które mogłyby być udoskonalone. Osoby te byłyby zainteresowane tym, aby tego typu aplikacja stała się regularną formą kontaktu z lekarzami i pielęgniarkami, jako uzupełnienie tradycyjnych, osobistych wizyt u lekarza - informuje Rafał Zdrajkowski z Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

- Wyniki realizacji programu powinny być jednak traktowane z ostrożnością, przede wszystkim ze względu na relatywnie małą grupę pacjentów oraz krótki okres pilotażu. Był on swego rodzaju eksperymentem - wstępem do pełnej implementacji tego rozwiązania, które udoskonalane w ramach innego projektu unijnego ,,in4health (Regionalne Zdrowotne Serwisy Informacyjne), realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego - dodaje Rafał Zdrajkowski.

Doświadczenia z realizacji pilotażu aplikacji, będą mogły być wykorzystane przy wdrożeniu tego narzędzia na szerszą skalę w ramach projektu in4health. Przewiduje się, iż serwis usługowy dla diabetyków zostanie uruchomiony w III kwartale 2013 r. i będzie dostępny dla osób zainteresowanych, również poprzez aplikacje mobilne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum