• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Łódź: wystartowała kampania "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2013 18:22

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest inicjatorem kampanii edukacyjnej "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy", mającej zachęcić osoby zagrożone tą chorobą do aktywności fizycznej. Akcja ruszyła w sobotę (15 czerwca) w Łodzi.

Łódź: wystartowała kampania "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy"

Początek kampanii zbiegł się z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Chorego na Cukrzycę. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszka Czupryniaka, cukrzyca jest szczególną chorobą, ponieważ dotyczy całego życia chorego.

- Stąd pomysły różnych działań, które powinny nakłonić osoby zagrożone cukrzycą, czyli prowadzące siedzący tryb życia i mające nadwagę, a takich jest większość dorosłych w naszym kraju, do nie bardzo intensywnej, ale regularnej aktywności fizycznej - powiedział prof. Czupryniak.

Najważniejszym elementem kampanii mają być "Marsze 10 tysięcy kroków". Tyle kroków, to - według organizatorów - optymalna, codzienna dawka ruchu dla każdego niezależnie, czy zmaga się on z cukrzycą, czy jest osobą zdrową.

W inauguracyjnym marszu ulicami Łodzi przeszło kilkanaście osób. Zdaniem prof. Czupryniaka, pomimo niskiej frekwencji, takie działania są potrzebne, bo nawet jeśli aktywność podejmie 5-10 proc. osób, które usłyszą o tej kampanii, to mają one sens.

- Cukrzyca jest największą epidemią współczesnego świata, to jest choroba, która może rozłożyć budżety ochrony zdrowia każdego państwa. Chyba lepiej jest podjąć wcześniej jakieś działania, niezbyt kosztowane, i zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy, niż potem leczyć chorych, których w tej chwili w Polsce jest co najmniej 2,5 mln - dodał prof. Czupryniak.

W Łodzi obchodzony był w sobotę (15 czerwca) Ogólnopolski Dzień Chorego na Cukrzycę. W pasażu Schillera można było zmierzyć sobie poziom cukru i cholesterolu, porozmawiać ze specjalistami czy poznać najnowsze metody leczenia cukrzycy.

W ramach kampanii "O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy" planowane są kolejne marsze w kilku największych miastach Polski. Zwieńczeniem akcji będzie marsz w Warszawie, który zaplanowano na 14 listopada w Światowym Dniu Cukrzycy.

Według diabetologów cukrzyca jest najczęstszą przewlekłą chorobą polskich dzieci. Szacuje się, że dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 (muszą stale brać insulinę) jest w Polsce 18 tys. Ich liczba stale rośnie, a największy wzrost zachorowań dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum