×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lek na cukrzycę i otyłość dostępny już w pięciu krajach. Kiedy Wegovy trafi do Polski?

Autor: oprac. ML • Źródło: ReutersOpublikowano: 05 września 2023 20:00

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia i dwóch sprzedawców internetowych powiedzieli Reuterowi, że we wtorek otrzymali w Wielkiej Brytanii pierwsze dostawy długo oczekiwanego leku Wegovy, dzień po wprowadzeniu przez Novo Nordisk leku odchudzającego na piąty rynek.

Lek na cukrzycę i otyłość dostępny już w pięciu krajach. Kiedy Wegovy trafi do Polski?
Wegovy zdobywa kolejny rynek. Fot. PAP/EPA
  • Wielka Brytania jest piątym rynkiem dla leku przeciwcukrzycowego Wegovy, a jego producent Novo Nordisk jest obecnie najcenniejszą spółką giełdową w Europie
  • Brytyjska służba zdrowia NHS i prywatni sprzedawcy mają lek już na stanie. Są obawy, że będzie bardziej dostępny dla prywatnych nabywców
  • Lek stosowany jest również w celu zredukowania masy ciała przez osoby nie chorujące na cukrzycę

Najcenniejsza spółka w Europie

Wysokie oczekiwania rynku i rosnący popyt na Wegovy, który, jak wykazano, pomaga pacjentom zmniejszyć wagę o około 15%, gdy jest stosowany wraz z ćwiczeniami fizycznymi i zmianami stylu życia, podniósł cenę akcji Novo (NOVOb.CO) i pomógł uczynić duńskiego producenta leków najcenniejszą spółką notowaną na giełdzie w Europie.

Rzecznik NHS potwierdził Reuterowi, że lek do samodzielnego wstrzykiwania jest już dostępny w ramach programu kontroli masy ciała NHS, gdzie będzie przepisywany bezpłatnie.

Rzecznicy Simple Online Pharmacy i Juniper, klinik internetowych wspieranych przez kapitał wysokiego ryzyka, zajmujących się kontrolowaniem wagi, powiedzieli agencji Reuters, że otrzymali Wegovy od hurtownika, ale nie chcieli powiedzieć, ile.

Ponieważ wiele krajów boryka się z rosnącymi problemami zdrowotnymi wynikającymi z rosnącego poziomu otyłości, firma Novo nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości, aby zaspokoić popyt na Wegovy, który jest obecnie dostępny w Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Rzecznik odmówił komentarza na temat ilości Wegovy, jaką Novo dostarczy do Wielkiej Brytanii, ale powtórzył oświadczenie duńskiej firmy z poniedziałku, że jego wprowadzenie na rynek będzie „ograniczone i kontrolowane” ze względu na ograniczenia dostaw.

Nadal nie wiadomo, kiedy lek będzie dystrybuowany w Polsce.

Ogłoszenie wprowadzenia leku w GB

Ogłaszając wprowadzenie leku na rynek w Wielkiej Brytanii, Novo powiedział, że Wegovy będzie dostępny w ramach programu kontroli masy ciała Narodowej Służby Zdrowia (NHS) oraz na rynku prywatnym.

Rzecznik Novo powiedział, że rozpoczęły się dostawy Wegovy do hurtowni w Wielkiej Brytanii, ale odmówił komentarza w sprawie oświadczenia Simple Online Pharmacy, że lek już otrzymał.

Jedynym brytyjskim hurtownikiem Wegovy jest Alliance Healthcare UK, powiedział w poniedziałek agencji Reuters rzecznik Junipera.

Alliance Healthcare UK we wtorek po południu potwierdził agencji Reuters, że jest hurtowym dystrybutorem Wegovy w kraju.

- Alliance Healthcare stara się dystrybuować dostępne zapasy, aby umożliwić wszystkim klientom dostęp do Wegovy – podała firma w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną w odpowiedzi na pytania.

Niektórzy lekarze i eksperci medyczni ostrzegli w poniedziałek, że osoby w Wielkiej Brytanii, których stać na opłacenie leczenia z własnej kieszeni, mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do Wegovy niż osoby poszukujące leczenia w państwowej służbie zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum