• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Leczenie po nowemu według NFZ

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2015 12:00

Zmienił się poziom finansowania w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Roczna stawka bazowa na jednego pacjenta wzrosła z 96 zł do 140,04 zł. Jednocześnie lekarze POZ stracili możliwość uzyskania wyższej stawki za pacjentów kardiologicznych i cukrzycowych.

Leczenie po nowemu według NFZ

Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, jest zdania, że za potrójną dla lekarza POZ stawką za pacjentów kardiologicznych i cukrzycowych wcale nie szła lepsza jakościowo opieka. Większość przewlekle chorych i tak korzysta z porad specjalistów, a wizyta w gabinecie POZ sprowadzała się najczęściej do odebrania recept na kolejny kwartał.

Małgorzata Koszur w rozmowie z Gazetą Wyborczą twierdzi, że kontrole NFZ dość wyraźnie to pokazały.

Odpowiadając na pytanie o zmiany, jakie czekają osoby, które muszą skorzystać z pomocy specjalistów, zwraca uwagę, że od tego roku zarezerwowano dla pacjentów, którzy idą pierwszy raz do lekarza, miejsca w kolejkach do specjalistów.

Przeznaczono na to od kilku do nawet kilkudziesięciu procent każdego kontraktu, w zależności od specjalności. Zauważa, że do tej pory zdarzało się, że do niektórych poradni trudno się było zarejestrować. Wszystkie terminy były zajęte dla pacjentów już objętych opieką. Jej zdaniem, wyodrębnienie pieniędzy dla "pierwszorazowych" pacjentów i wyeliminowanie sztucznych kolejek powinno skrócić czas oczekiwania na wizytę.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum