• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Leczenie cukrzycy kosztowne i dla państwa i dla pacjenta. O jakich kwotach mówimy?

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2021 15:59

Cukrzyca staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Rosną także koszty związane z jej leczeniem, zarówno te ponoszone przez państwo, jak i przez samych pacjentów. O jakich kwotach mówimy?

Leczenie cukrzycy kosztowne i dla państwa i dla pacjenta. O jakich kwotach mówimy?
Koszty związane z leczeniem cukrzycy rosną Fot. Shutterstock
  • Według danych NFZ z 2019 r., w roku 2017 płatnik przeznaczył na leczenie pacjentów z cukrzycą ponad 6 mld zł
  • Średni koszt pacjenta z cukrzycą w 2017 r. wyniósł dla Funduszu 5,3 tys. zł, co jest kwotą o 82,5 proc. większą od średniego kosztu leczenia pacjenta bez cukrzycy
  • Z badania Polskiego Towarzystwa Diabetyków wynika, że 57,8 proc. pacjentów miesięcznie przeznacza na leki od 100 do 300 zł, a ponad 22 proc. płaci za nie więcej niż 300 zł

1 na 11 osób na świecie żyje z cukrzycą. W Polsce wśród osób powyżej 60 r. ż. z tą chorobą zmaga się aż 1 na 4 osoby.

Zdecydowanie więcej chorych na cukrzycę (79 proc.) żyje w krajach o niskich lub średnich dochodach. W Polsce roczny przyrost chorych na cukrzycę wynosi 2,5 proc., co jest w dużym stopniu wynikiem zaniedbań, braku odpowiedniej opieki medycznej, niewystarczającej profilaktyki i brak świadomości społecznej.

W związku z tak postępującą chorobą coraz większym wyzwaniem stają się również rosnące koszty leczenia cukrzycy. W Unii Europejskiej nawet 10 proc. wszystkich wydatków przewidzianych na opiekę zdrowotną jest przeznaczanych na profilaktykę i leczenie pacjentów z cukrzycą.

Ile na leczenie cukrzycy i jej powikłań wydaje NFZ?

Co mówią dane Narodowego Funduszu Zdrowia? Według tych z 2019 r., w roku 2017 NFZ przeznaczył na leczenie pacjentów z cukrzycą ponad 6 mld zł. Prawie 47 proc. tej kwoty stanowiło:

  • finansowanie świadczeń związanych z leczeniem cukrzycy
  • refundacja leków przeciwcukrzycowych
  • oraz testów paskowych do pomiaru glikemii.

Prawie 3,2 mld zł przeznaczono na leczenie powikłań cukrzycy, cięższy przebieg schorzeń współistniejących, natomiast na diagnostykę z tego budżetu wykorzystano 1,5 mld zł.

Średni koszt pacjenta z cukrzycą w 2017 r. wyniósł 5,3 tys. zł, co jest kwotą o 82,5 proc. większą od średniego kosztu leczenia pacjenta bez cukrzycy. Taka sytuacja jest efektem przede wszystkim przyjmowania przez diabetyków dedykowanych leków, powikłań cukrzycy oraz cięższego przebiegu innych chorób.

Leczenie cukrzycy kosztowne także dla pacjentów

Cukrzyca jest dużym obciążeniem nie tylko dla budżetu państwa. Także sami Polacy dostrzegają rosnące wyzwanie w tym zakresie.

Z badania „Cukrzyca - niewidzialna pandemia” przeprowadzonego na zlecenie Nationale Nederlanden, wynika, że co drugi Polak twierdzi, że leczenie cukrzycy i jej powikłań jest bardzo kosztowne. 31 proc. ankietowanych wskazało również, że pomocne w przypadku zachorowania na cukrzycę byłoby wsparcie finansowe w zakupie leków, czy niezbędnego sprzętu - glukometru, pompy insulinowej.

Średnia roczna wysokość dopłat z NFZ do leków (z 2017 r.) wynosiła 1072 zł, co stanowi prawie trzykrotność dofinansowań dla pacjentów bez cukrzycy, dla których średnia dopłata wynosiła 383 zł. Choć zakres leków, których zakup dofinansowywany jest z budżetu państwa, jest aktualizowany, to i tak koszty dla chorych z cukrzycą pozostają w Polsce na wysokim poziomie.

Blisko 1/4 pacjentów wydaje więcej niż 300 zł miesięcznie na leki

Polskie Towarzystwo Diabetyków również weryfikowało rzeczywiste koszty leczenia cukrzycy. Z przeprowadzonych badań wynika, że 57,8 proc. pacjentów miesięcznie przeznacza na ten cel od 100 do 300 zł, a ponad 22 proc. płaci więcej niż 300 zł za leki.

Oprócz kosztów ponoszonych na leki niezbędne są również opłaty za dodatkowe badania, leczenie, artykuły medyczne. I tak:

  • 42,6 proc. badanych z cukrzycą przeznacza miesięcznie na ten cel do 100 zł,
  • 34 proc. badanych - od 200 do ponad 300 zł,
  • 62 proc. ankietowanych przyznaje, że w przeszłości z powodów finansowych zrezygnowało z zakupu zalecanego leku lub artykułu medycznego,
  • 80 proc. twierdzi, że optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem ich możliwości finansowych.

Czytaj też: Pacjenci z cukrzycą piszą do MZ ws. refundacji flozyn. "Mamy nadzieję, że nasz apel będzie uwzgledniony"

Czytaj też: Cukrzyca. Refundacja igieł do insuliny. Prezes AOTMiT dał rekomendacje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum