Kubek zmierzy ilość węglowodanów - czy ułatwi życie chorym na cukrzycę?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2014 13:51

Ułatwiający diabetykom kontrolowanie ilości węglowodanów spożywanych w napojach kubek opracował młody polski wynalazca Sebastian Łaźniak.

Kubek zmierzy ilość węglowodanów - czy ułatwi życie chorym na cukrzycę?

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, do kubka wystarczy wlać sok czy mleko, a odpowiednia skala pokaże, ile węglowodanów znajduje się w wybranej ilości płynu.

Osoby chore na cukrzycę, zwłaszcza typu I, muszą kontrolować ilość spożywanych węglowodanów zarówno w postaci płynnej, jak i stałej. Powstała nawet specjalna jednostka nazwana zamiennikiem węglowodanowym, która miała ułatwiać im prowadzenie wyliczeń. Jeden zamiennik węglowodanowy (WW) odpowiada 10 gramom czystego cukru w danym produkcie.

- Dla osób chorych na cukrzycę to niezwykle ważne, bo w zależności od ilości spożytych WW dawkują one sobie ilość przyjętej insuliny. Na opakowaniach produktów nie ma jednak skal podanych w wymiennikach węglowodanowych - wyjaśnił twórca kubka, Sebastian Łaźniak z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Młody wynalazca postanowił więc opracować pierwszy i jedyny produkt, który rozwiązywałby problem ze spożywaniem płynów osób chorych na cukrzycę.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum