• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Komórki macierzyste pomogą diabetykom?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 09:34

Naukowcom udało się opracować metodę przekształcania komórek macierzystych w produkujące insulinę, produkują insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.

Komórki macierzyste pomogą diabetykom?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis dają chorym nadzieję na nową terapię. Uważają, że można przekształcić komórki macierzyste w taki sposób, aby produkowały insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.

Już w poprzednich badaniach naukowcy z powodzeniem przekształcali komórki macierzyste w komórki produkujące insulinę, zwane komórkami beta. Jednak w trakcie tych prób napotkali na problemy, związane z możliwością regulacji poziomu insuliny przez te nowe komórki beta. Komórki nie zawsze chciały współpracować i produkowały za mało lub zbyt dużo hormonu.

Badacze zmienili warunki, w których rozwijały się komórki i okazało się, że zaowocowało to produkcją komórek beta bardziej wrażliwych na poziom glukozy we krwi. Jak przekonuje doktor Jeffrey R. Millman, główny autor badania, nowe komórki produkujące insulinę reagują szybciej i lepiej, gdy napotkają na glukozę. Zachowują się bardziej jak komórki beta u ludzi, którzy nie mają cukrzycy.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum