• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kiedy po lekach można wypić kawę? Endokrynolog ostrzega i wylicza zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia02 sierpnia 2022 19:00

Jaki odstęp należy zachować między przyjęciem leków a wypiciem kawy? Endokrynolog przypomina o najważniejszych zasadach przy przyjmowaniu leków na niedoczynność tarczycy. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Zbyt szybkie wypicie kawy może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności.

Kiedy po lekach można wypić kawę? Endokrynolog ostrzega i wylicza zasady
Między wzięciem leków a wypiciem kawy należy zachować odstęp. Fot. AdobeStock
  • Niedoczynność tarczycy wymaga stosowania leków, w szczególności substancji hormonalnej
  • Kawa wpływa na skuteczność zażywanych środków, dlatego endokrynolog Szymon Suwała przypomina kilka zasad, o których warto pamiętać w tym przypadku
  • - O ile raczej większość chorych wie, że przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania, to o kawie często się zapomina – podkreśla lekarz
  • Tymczasem zbyt szybkie wypicie kawy może znacząco obniżyć skuteczność leku. A to nie koniec
  • -Wydawać by się mogło, że nie ma tu znaczenia rodzaj kawy, ale nic bardziej mylnego - dodatek mleka jest bowiem czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie LT4, choćby ze względu na zawartość wapnia - dodaje medyk

Kiedy po lekach można wypić kawę? Endokrynolog przypomina o zasadach

Endokrynolog Szymon Suwała na swoim profilu na Facebooku poruszył kwestię picia kawy u pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy i przyjmujących substancję hormonalną.

- O ile raczej większość chorych wie, że przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania, to o kawie często się zapomina – rozpoczął.

Podkreślił i wyjaśnił jednocześnie, że zbyt szybkie wypicie kawy po przyjęciu leków może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności, a na to trzeba uważać.

- Kawa wypita zbyt wcześnie po przyjęciu leku, znacząco ogranicza skuteczność leczenia substytucyjnego niedoczynności tarczycy - dzieje się tak z uwagi na sekwestrację substancji czynnej, czyli lewotyroksyny (LT4). W konsekwencji dochodzi do zaburzenia wchłaniania hormonu (nawet o kilkadziesiąt procent!) i opóźnienie jego działania szczytowego – podkreślił.

Przy okazji endokrynolog zaznaczył, że wpływ na wchłanianie leków ma także m.in. mleko dodawane do kawy, co też nie pozostaje obojętne dla organizmu.

- Wydawać by się mogło, że nie ma tu znaczenia rodzaj kawy, ale nic bardziej mylnego - dodatek mleka jest bowiem czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie LT4, choćby ze względu na zawartość wapnia. Czy można to przełożyć 1:1 na zastosowanie "mleka" (a w zasadzie, lege artis, napoju) roślinnego, jak np. napój owsiany, sojowy, kokosowy, ryżowy czy migdałowy? Niekoniecznie - choć w dalszym ciągu obecność soli wapnia w tychże może stanowić problem – podał.

Po jakim czasie od przyjęcia leków można wypić kawę?

W dalszej części lekarz wyjaśnia, ile czasu powinno minąć od wzięcia leków do wypicia kawy. Dr Suwała podkreślił, że są dwie opcje:

  • większość propozycji to minimum godzinny odstęp od przyjęcia tabletki do wypicia kawy,
  • coraz częściej jednak zaleca się odczekanie nawet 2-3 godzin od przyjęcia hormonów.

- Mając na uwadze że absorpcja LT4 ulega nader często wydłużeniu (są badania ukazujące że do 82 proc. LT4 wchłania się do 3 godzin od jej przyjęcia), coraz częściej wspomina się o konieczności odroczenia wypicia "małej czarnej" (lub innej kawy) do 2-3 godzin od przyjęcia tabletki z hormonem – czytamy w poście.

Dodał także, że osoby przyjmujące leki w formie płynnej, mogą odczekać raptem godzinę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum