Kiedy po lekach można wypić kawę? Endokrynolog ostrzega i wylicza zasady
Jaki odstęp należy zachować między przyjęciem leków a wypiciem kawy? Endokrynolog przypomina o najważniejszych zasadach przy przyjmowaniu leków na niedoczynność tarczycy. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę. Zbyt szybkie wypicie kawy może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności.

- Niedoczynność tarczycy wymaga stosowania leków, w szczególności substancji hormonalnej
- Kawa wpływa na skuteczność zażywanych środków, dlatego endokrynolog Szymon Suwała przypomina kilka zasad, o których warto pamiętać w tym przypadku
- - O ile raczej większość chorych wie, że przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania, to o kawie często się zapomina – podkreśla lekarz
- Tymczasem zbyt szybkie wypicie kawy może znacząco obniżyć skuteczność leku. A to nie koniec
- -Wydawać by się mogło, że nie ma tu znaczenia rodzaj kawy, ale nic bardziej mylnego - dodatek mleka jest bowiem czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie LT4, choćby ze względu na zawartość wapnia - dodaje medyk
Kiedy po lekach można wypić kawę? Endokrynolog przypomina o zasadach
Endokrynolog Szymon Suwała na swoim profilu na Facebooku poruszył kwestię picia kawy u pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy i przyjmujących substancję hormonalną.
- O ile raczej większość chorych wie, że przy przyjmowaniu hormonu tarczycy, konieczne jest zachowanie minimum 45-60 min odstępu od przyjęcia leku do śniadania, to o kawie często się zapomina – rozpoczął.
Podkreślił i wyjaśnił jednocześnie, że zbyt szybkie wypicie kawy po przyjęciu leków może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności, a na to trzeba uważać.
- Kawa wypita zbyt wcześnie po przyjęciu leku, znacząco ogranicza skuteczność leczenia substytucyjnego niedoczynności tarczycy - dzieje się tak z uwagi na sekwestrację substancji czynnej, czyli lewotyroksyny (LT4). W konsekwencji dochodzi do zaburzenia wchłaniania hormonu (nawet o kilkadziesiąt procent!) i opóźnienie jego działania szczytowego – podkreślił.
Przy okazji endokrynolog zaznaczył, że wpływ na wchłanianie leków ma także m.in. mleko dodawane do kawy, co też nie pozostaje obojętne dla organizmu.
- Wydawać by się mogło, że nie ma tu znaczenia rodzaj kawy, ale nic bardziej mylnego - dodatek mleka jest bowiem czynnikiem dodatkowo zaburzającym wchłanianie LT4, choćby ze względu na zawartość wapnia. Czy można to przełożyć 1:1 na zastosowanie "mleka" (a w zasadzie, lege artis, napoju) roślinnego, jak np. napój owsiany, sojowy, kokosowy, ryżowy czy migdałowy? Niekoniecznie - choć w dalszym ciągu obecność soli wapnia w tychże może stanowić problem – podał.
Po jakim czasie od przyjęcia leków można wypić kawę?
W dalszej części lekarz wyjaśnia, ile czasu powinno minąć od wzięcia leków do wypicia kawy. Dr Suwała podkreślił, że są dwie opcje:
- większość propozycji to minimum godzinny odstęp od przyjęcia tabletki do wypicia kawy,
- coraz częściej jednak zaleca się odczekanie nawet 2-3 godzin od przyjęcia hormonów.
- Mając na uwadze że absorpcja LT4 ulega nader często wydłużeniu (są badania ukazujące że do 82 proc. LT4 wchłania się do 3 godzin od jej przyjęcia), coraz częściej wspomina się o konieczności odroczenia wypicia "małej czarnej" (lub innej kawy) do 2-3 godzin od przyjęcia tabletki z hormonem – czytamy w poście.
Dodał także, że osoby przyjmujące leki w formie płynnej, mogą odczekać raptem godzinę.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)