• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kiedy iść do lekarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia12 marca 2022 20:00

Jakie objawy choroby powinny nas zaniepokoić? Kiedy iść do lekarza? O wskazówki zapytaliśmy Andrzeja Zapaśnika, lekarza rodzinnego, prezesa przychodni BaltiMed w Gdańsku, eksperta Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie.

Kiedy iść do lekarza? Tych objawów nigdy nie lekceważ
Kiedy iść do lekarza? Ekspert wymienia Fot. Shutterstock
 • Lekceważący potrzebę kontaktu z lekarzem to osoby, które uważają, że tak długo będą zdrowi jak do lekarza nie pójdą. A jak się już za nich lekarz „zabierze”, to na pewno się rozchorują
 • Nadwrażliwcy u lekarza meldują się z byle czym. Często u podłoża niepokoju o swój stan zdrowia i zgłaszanych dolegliwości występują zespoły psychosomatyczne – mówi doktor Andrzej Zapaśnik
 • Pacjent może odczuwać jeden dominujący objaw, natomiast lekarz w trakcie badania fizykalnego stara się zebrać te objawy w jakiś zespół objawowy, który mu pozwoli na postawienie podejrzenia czy wstępnego rozpoznania i zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne

Kiedy iść do lekarza? Zdarzenia nagłe

Jak podkreśla Andrzej Zapaśnik, powodem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem są zdarzenia nagłe, które mogą stanowić zagrożenie życia. W takich sytuacjach należy się zastanowić, czy właściwym jest dzwonienie do swojego lekarza rodzinnego, czy też na pogotowie ratunkowe.

- Do takich zdarzeń możemy zaliczyć każde zasłabnięcie, omdlenie, bóle w klatce piersiowej, szczególnie u osób starszych. Wszystkie symptomy, które mogą sugerować podejrzenie zawału serca. Kolejnymi są objawy dotyczące podejrzenia udaru, nie tylko te związane z zaburzeniami świadomości - podkreśla ekspert.

Wśród objawów, których nie wolno bagatelizować ekspert winienia:

 • zaburzenia mowy
 • zaburzenia świadomości
 • asymetria twarzy z opadnięciem kącika ust czy powieki,
 • zaburzenia widzenia,
 • utrata siły ręki czy nogi,

- Wszystkie nagle występujące objawy, które nasuwają podejrzenie udaru, powinny być powodem natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego. Przy ich wystąpieniu nie czekajmy i nie dzwońmy do przychodni, ponieważ mamy tzw. „złotą godzinę” na ratowanie zdrowia i życia. To dotyczy zarówno udarów, jak i podejrzenia zawału serca. Jeżeli mamy do czynienia z nagłym silnym bólem w klatce piersiowej, z towarzyszącą mu dusznością, napadami kołatania serca lub zaburzeniami świadomości - to też szybko wzywajmy pogotowie – mówi doktor Zapaśnik.

Zapaśnik Andrzej.jpg
Zapaśnik Andrzej.jpg

Urazy i zatrucia

Jak dodaje ekspert, kolejnymi sprawami, w których należy się zwrócić do pogotowia czy bezpośrednio na SOR czy Izbę Przyjęć są urazy.

- Tu kontakt z przychodnią niewiele da, ponieważ przychodnia na przykład nie zaopatrzy pacjenta ortopedycznie, ani chirurgicznie. Zdarzenia, które wymagają interwencji chirurgicznej lub ortopedycznej, jeżeli nie wymagają wezwania pogotowia, to trzeba szukać pomocy na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Kolejnymi zdarzeniami, w których należy szukać natychmiastowej pomocy w pogotowiu lub na SOR to podejrzenie zatrucia. I to nie tylko kiedy mamy wątpliwości jakie na przykład jedliśmy grzyby.

 • - kiedy znajdujemy osobę nieprzytomną z podejrzeniem zatrucia, chociażby tlenkiem węgla podczas kąpieli
 • - kiedy podejrzewamy nadużycie leków
 • - Kiedy podejrzewamy, że dziecko połknęło jakieś tabletki, czy jakiś przedmiot

- Oczywiście to tylko przykłady, bo nie sposób wszystkich możliwych zdarzeń tu wymienić, ale w takich czy podobnych sytuacjach trzeba niezwłocznie, działać poprzez wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Wysoka gorączka, osłabienie siły mięśni. Ból brzucha też może być bólem zawałowym

- Jeżeli mówimy o innych dolegliwościach, które powinny nas zaniepokoić i powinniśmy się zwrócić po poradę lekarza należy przemyśleć, czy ma to być w formie teleporady czy wizyty w przychodni. Jeżeli objawy, które nas niepokoją występują po raz pierwszy, to raczej powinniśmy się rejestrować na wizytę – mówi Zapaśnik.

Dodaje: - Mając dolegliwości bólowe w klatce piersiowej podejrzewamy zawał. Ale pamiętajmy, że czasami bóle brzucha też mogą być bólami zwałowymi. Jeżeli to są nagłe i ostre bóle szukajmy raczej pomocy w SOR. Inną kwestią jest, jeśli bóle brzucha nie są bardzo nasilone i mają charakter nawracający, towarzyszą im inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, a we wcześniejszym wywiadzie mamy informację o problemach związanych np. z chorobą refluksową. Wtedy zwłaszcza z nasilającymi się dolegliwościami powinniśmy się zgłosić się do lekarza i to raczej na wizytę.

"Przy wysokiej gorączce, która trwa do trzech dni nie powinniśmy się sami leczyć"

- Jeśli pacjent zgłosi się na teleporadę i tak po rozmowie telefonicznej w takim przypadku zalecam, żeby przyszedł na wizytę, czy też wręcz go na nią rejestruję. Jak jest taka potrzeba, to tego samego dnia. Pamiętajmy też, że jeżeli mamy wysoką gorączkę 38,5 39 stopni, zwłaszcza jeżeli trwa 2-3 dni to nie powinniśmy się sami leczyć. Kwestia wysokiej gorączki inna jest u starszych dzieci, u małych dzieci, u osób dorosłych i osób starszych. Przy dolegliwościach bólowych, przy wysokiej gorączce, przy zaburzeniach świadomości, jeżeli pacjent do nas zadzwoni i ustalimy, że nie ma potrzeby wzywania pogotowia ratunkowego, to takiego pacjenta przyjmujemy poza kolejnością – mówi lekarz rodzinny.

Dodaje: -Zwykle dzieci gorączkują wyżej niż dorośli. Jeśli jednak gorączka nie ustępuje po lekach przeciwgorączkowych też wymagana jest wizyta w przychodni. Słyszymy o takich sytuacjach, że dziecko nie zostało zbadane przez lekarza i wylądowało w szpitalu z sepsą. Dlatego zawsze pediatra musi ocenić, jakie powinno być dalsze postępowanie, w trakcie bezpośredniego badania pacjenta. Jeśli jest wysoka gorączka, do tego występują jakieś zaburzenia świadomości czy osłabienie ogólne absolutnie jak najszybciej należy się udać do lekarza bez zbędnej zwłoki.

- Zdarzają się inne niepokojące objawy, które nie sprawiają zagrożenia życia, przykładowo zespoły bólowe ze strony układu ruchu z towarzyszącymi innymi zaburzeniami czucia lub osłabienia siły mięśni kończyn, które mogą wynikać z ucisku korzeni nerwowych z wyniku choroby kręgosłupa. Tego też nie da się zdiagnozować na telefon i wyleczyć. Trzeba poddać się badaniu lekarskiemu, ustalić czy można leczyć taką dolegliwość w trybie ambulatoryjnym objawowo czy trzeba udać się do specjalisty mówi doktor Zapaśnik.

- Takich pacjentów mamy prawie codziennie. To pacjenci z objawami rwy, najczęściej kulszowej ze strony kończyn dolnych, ale czasami barkowej. Wszelkiego rodzaju takie zaburzenia czucia i czy też osłabienie siły mięśni kończyn dolnych górnych, wymagają szybkiej porady.

Jest wiele innych objawów z którymi nie powinniśmy czekać aż same miną tylko zwrócić się do lekarza Należy do nich przykładowo wyraźna utrata wagi w przeciągu ostatnich miesięcy o ok. 5 - 10 kg, utrata apetytu, ale niekoniecznie. Powinniśmy wówczas wykluczyć szereg chorób do tego prowadzących, z nowotworowymi włącznie. A jeżeli, zwłaszcza u, kobiet występuje nasilające się osłabienie, senność, zaburzenia koncentracji, z towarzyszącym wypadaniem włosów, to powodem może być niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Podejrzenie o nowotwór, objawy przewlekłe

Jak podkreśla ekspert szczególną kategorią są objawy związane z podejrzeniem choroby nowotworowej, poczynając od nowotworów skóry. Jeżeli mamy na przykład liczne znamiona barwnikowe, znamię czy w ogóle zmiany na skórze, która zaczynają się powiększać z tygodnia na tydzień to nie wolno długo czekać. Podobnie Jeżeli wyczuwamy jakieś guzki podskórne, nie tylko w przypadku piersi kobiet, ale powiększające się węzły chłonne, to nie należy z tym czekać.

- Im szybciej zgłosimy się z tym do lekarza tym lepiej. Wszelkie zmiany na skórze czy w tkance podskórnej mogą być tymi, które wymagają obserwacji pod kątem zmian nowotworowych – podkreśla Zapaśnik.

Jak przekonuje, powinny nas zaniepokoić przewlekłe objawy, na przykład kaszel, który trwa ponad 2 - 3 tygodnie. To też jest powód do wizyty u lekarza i być może do badań diagnostycznych. Nawet jeżeli mamy objawy infekcji dróg oddechowych i później się utrzymuje się przez dłuższy czas kaszel. Należy rozważyć inne leczenie niż do tej pory podejmowane czy ewentualnie przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

- Przewlekające się objawy ze strony układu oddechowego, ale również ze strony przewodu pokarmowego, jakieś niezbyt nasilone, ale bóle brzucha, zaburzenia wypróżniania, zwłaszcza krew w stolcu, to sytuacje, kiedy trzeba przyjść do lekarza – mówi ekspert.

Podobnie jest w przypadku wszystkich innych układów. Trudności w oddawaniu moczu przez mężczyzn, osłabienie siły strumienia oddawania moczu, pojawienie się konieczności wstawania w nocy. Powstaje pytanie czy jest to efektem przerostu prostaty, a może raka prostaty?

- Wymienienie zaledwie 10 objawów to zdecydowanie za mało, bo można je wymieniać kolejno z podręcznika interny lub pediatrii i zastanawiać się, w którym momencie określony objaw z punktu widzenia lekarskiego jest niepokojący. Pacjent może odczuwać jeden dominujący objaw, natomiast lekarz w trakcie badania fizykalnego stara się zebrać te objawy w jakiś zespół objawowy, który mu pozwoli na postawienie podejrzenia czy wstępnego rozpoznania i zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne.

Nadwrażliwcy i lekceważący

Jak mówi doktor Zapaśnik, jest cała grupa osób, zwłaszcza mężczyzn w średnim wieku, które lekceważą niepokojące objawy chorobowe.

- Trudno u nich tę barierę lekceważenia pokonać. Takie osoby uważają, że tak długo będą zdrowi jak do lekarza nie pójdą. A jak się już za nich lekarz „zabierze”, to na pewno się rozchorują. Jest też grupa osób nadwrażliwych, którzy u lekarza meldują się z byle czym. Często u podłoża takiego niepokoju o swój stan zdrowia i zgłaszanych dolegliwości występują zespoły psychosomatyczne, – mówi dr Zapaśnik.

Dodaje: - Jestem pod wrażeniem tego, jak dużo osób młodych ludzi żyje w stanie permanentnego, silnego stresu. Ostatnio, przy okazji badań profilaktycznych robiliśmy badania poziomu stresu. To naprawdę jest zadziwiające, jak wiele, mówię o dużym mieście i o młodym osiedlu, osób żyje w stresie. Chodzi nie tylko o depresję, chociaż ta też się objawia, ale o silnym stresie, który później się przejawia różnego rodzaju objawami psychosomatycznymi. Tacy pacjenci często szukają przyczyny internistycznej swojego stanu, a jego podłoże jest często psychogenne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum