• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: wyjazd do Holandii na wakacyjny obóz dla dzieci z cukrzycą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2019 12:28

24 dzieci z cukrzycą - pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - wyjedzie w piątek wieczorem (28 czerwca) na dwutygodniowy obóz do Holandii. Będą tam odpoczywać, zwiedzać i uczyć się "zarządzania" chorobą przewlekłą, jaką jest cukrzyca.

Katowice: wyjazd do Holandii na wakacyjny obóz dla dzieci z cukrzycą
Na zdj. szpital w Amsterdamie, Fot. DennisM2/Flickr (Public Domain)

- Cukrzyca u dziecka to choroba całej rodziny. Dla dorosłych wiąże się ze stałym czuwaniem i kontrolą stanu zdrowia dziecka, a co za tym idzie - ze stresem i wyczerpaniem. Przez najbliższe 2 tygodnie opiekunowie będą więc mogli choć trochę odpocząć - powiedziała kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Wyjazd jest możliwy dzięki holenderskiej organizacji Kinderhulp, która od ponad 25 lat organizuje pacjentom GCZD bezpłatne wakacje w holenderskiej miejscowości Borculo. Grupa liczy 24 dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Razem z nimi wyjedzie 5 opiekunów, wśród których będą lekarze, pielęgniarki, dietetycy oraz edukatorzy diabetologiczni. Będą oni czuwać nad zdrowiem dzieci, a także sprawować nad nimi normalną opiekę wychowawczą.

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, wakacyjny obóz dla dzieci z cukrzycą wpisuje się w praktykowane w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistyczne podejście do pacjentów diabetologicznych. - Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu w wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi i powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii, a także pomoc w komponowaniu właściwego, zdrowego żywienia. Edukacja i reedukacja zarządzania cukrzycą na naszym oddziale i poradni są prowadzone w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie. W ramach zintegrowanej opieki wspieramy również pacjentów diabetologicznych i ich rodziny organizacyjnie i prawnie - powiedziała prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Oddział i Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to czołowy w Polsce ośrodek leczenia cukrzycy. Dowodem tego jest przyznanie klinice międzynarodowego certyfikatu Centre of Reference for Pediatric Diabetes, który potwierdza najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę. Certyfikat przyznawany jest w ramach projektu SWEET (Pediatric Diabetes Working To Create Centers Of Reference), zainicjowanego w 2008 r. przy wsparciu unijnego Programu Zdrowia Publicznego. Projekt SWEET ma na celu poprawę profilaktyki wtórnej, diagnostyki i kontroli cukrzycy typu 1 i 2 u dzieci i młodzieży. Jego celem jest zmniejszanie nierówności w dostępie do opieki nad dziećmi z cukrzycą, poprzez wspieranie rozwoju ośrodków referencyjnych, przy zachowaniu wysokiej jakości opieki oraz jej stałym podnoszeniu.

- Certyfikat potwierdza wieloletnie doświadczenie połączone z wysoką jakością specjalistycznej opieki diabetologicznej w naszym ośrodku. Dla pacjentów, również tych z zagranicy, to sygnał, że w Katowicach małych pacjentów diabetologicznych leczymy na najwyższym światowym poziomie z pełną dostępnością do najnowocześniejszych technologii w cukrzycy - wskazała prof. Jarosz-Chobot.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonują w nim 24 poradnie specjalistyczne oraz 17 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum