• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice: szkolą nauczycieli do pracy i opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 28 września 2017 10:34

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka trwają szkolenia dla nauczycieli, przygotowujące ich do pracy i opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę. Jak żywić dziecko chore na cukrzycę? Czy taki uczeń może uprawiać sport? Jak obsługuje się sprzęt do pomiaru glikemii? - to tylko niektóre problemy omawiane na szkoleniach.

Katowice: szkolą nauczycieli do pracy i opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrekcja placówki oświatowej zobowiązana do zapewnienia dziecku z cukrzycą odpowiednich warunków podczas pobytu w przedszkolu czy szkole. W placówce powinny być wprowadzone odpowiednie procedury określające postępowanie z takimi uczniami, dyrekcja powinna również zapewnić kadrze pedagogicznej i pozostałym pracownikom szkolenia z zakresu postępowania z chorym dzieckiem.

- Wiemy, że placówki oświatowe mają problem z organizacją takich szkoleń. Dlatego jako szpital bierzemy tę rolę na siebie. Opracowaliśmy program szkoleń, zapraszamy nauczycieli do naszego szpitala na zajęcia, przekazujemy wiedzę teoretyczną, ale i praktyczne umiejętności. Nauczyciele na miejscu mogą dopytać o interesujące ich kwestie - mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierownik Oddziału Diabetologii Dziecięcej w GCZD, przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

W ofercie edukacyjnej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka są m.in. zajęcia praktyczne. Opiekunowie dzieci chorych na cukrzycę mogą wziąć udział w szkoleniu z obsługi pompy insulinowej, a także w warsztatach, podczas których komponowana jest zbilansowana dieta dla małych diabetyków.

- To są niezwykle przydatne szkolenia. W naszej szkole mamy w tym roku pierwszoklasistkę chorującą na cukrzycę. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia na pewno pomogą nam w zapewnieniu właściwej opieki dziewczynce - chwali zajęcia w GCZD pani Natalia, nauczyciela z szkoły podstawowej w Knurowie.

Zajęcia są prowadzone przez edukatorki diabetologiczne, czyli pielęgniarki specjalnie przygotowane i przeszkolone do pracy z osobami chorymi na cukrzycę. - W naszym szpitalu są zatrudnione 3 edukatorki. Ich rola jest nie do przecenienia. Są osobami pierwszego kontaktu dla z dziecka i jego rodziny. Oswajają chorobę, uczą właściwej diety i korzystania sprzętu do pomiaru glikemii - mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Bezpłatne szkolenia dla opiekunów i nauczycieli dzieci chorych na cukrzycę odbywają się w GCZD w każdą środę. Najbliższe odbędą się 4 października o godz. 10.30. - informuje Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum