• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katarzyna Kacperska: zwiększamy nakłady na edukację dotyczącą cukrzycy

Autor: LJ, MAK/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2019 20:11

- W Polsce ok. 3 mln osób żyje z cukrzycą. Ci chorzy potrzebują nowoczesnego leczenia - podkreśla Katarzyna Kacperska, dyrektor generalny Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Katarzyna Kacperska: zwiększamy nakłady na edukację dotyczącą cukrzycy
Katarzyna Kacperska w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Jako firma jesteśmy w stanie takie nowoczesne leczenie zaoferować, mimo że dotychczas refundacje leków stosowanych w cukrzycy następowały w Polsce bardzo powoli. Wierzymy jednak, że to się wkrótce zmieni - zaznacza dyrektor Katarzyna Kacperska.

- To, co już w ostatnim roku zmieniło się lepsze, to wprowadzenie na polski rynek ultra długodziałającej insuliny i udostępnienie tego bardzo nowoczesnego preparatu polskim pacjentom od maja 2019 roku. Z kolei w listopadzie br. refundacją objęto też grupę flozyn. Mamy nadzieję, że niebawem polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 będą mieli także refundowany dostęp do długodziałających analogów GLP-1 - mówi dyr. Kacperska.

- W ostatnich kilku latach zainwestowaliśmy jako Novo Nordisk naprawdę spore środki finansowe w edukację dotyczącą cukrzycy w naszym kraju. Postanowiliśmy jeszcze zwiększyć te nakłady wprowadzając także w Polsce nasz globalny program Cities Changing Diabetes - informuje nasza rozmówczyni.

I dodaje: - Znacząco również zwiększyliśmy inwestycje w badania kliniczne realizowane w Polsce, która od lat jest dla Novo Nordisk bardzo ważnym krajem pod tym względem. Na początku bieżącego roku uruchomiliśmy w Polsce Centrum Rozwoju Badań Klinicznych - przypomina dyrektor generalny Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

- Dzięki temu przedsięwzięciu pacjenci z naszego kraju, wspólnie z mieszkańcami innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, stanowić będą ok. 15 proc. osób globalnie włączanych w prowadzone przez nas badania kliniczne. W ciągu najbliższych trzech lat liczba polskich pacjentów biorących udział w badaniach we wspomnianym Centrum wzrośnie pięciokrotnie - podkreśla dyrektor Katarzyna Kacperska.

Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum