• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kampania: ścigali się z cukrzycą w kilku ministerstwach

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2017 15:02

W celu zwrócenia uwagi na problem niskiej świadomości na temat cukrzycy, jej powikłań i metod leczenia Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, organizator kampanii "Ścigamy się z cukrzycą" przeprowadziła akcję bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w wybranych ministerstwach.

Kampania: ścigali się z cukrzycą w kilku ministerstwach
Akcja badania poziomu cukru objęła m.in. resort finansów; FOT. Materiały prasowe

W czerwcu i na początku lipca br. w Ministerstwach: Zdrowia, Finansów, Rozwoju oraz Sportu i Turystyki prowadzone były działania, mające na celu zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy - wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy, chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groźne powikłania choroby.

Akcja badania poziomu cukru we krwi cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie przebadanych zostało 1700 pracowników administracji publicznej. W Ministerstwie Zdrowia oraz w Ministerstwie Sportu i Turystyki poziom cukru zmierzyła sobie ponad połowa pracowników. Z kolei najwięcej osób, bo prawie 700 – zgłosiło się na badania w Ministerstwie Rozwoju.

- Świadomość cukrzycy, która stała się już chorobą społeczną, jest niezwykle ważna. Wielu z nas wciąż jednak nie wie, z jakimi konsekwencjami wiąże się to schorzenie i jak skutecznie mu zapobiegać. Niezwykle ważne jest więc prowadzenie działań edukacyjnych, które przyczyniają się do podnoszenia wiedzy na temat samej choroby, jej powikłań i leczenia - zaznaczył wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Z kolei wiceminister sportu i turystyki Jan Widera zachęca do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym: - Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, aby się przed nią chronić musimy dbać o swoje zdrowie za pomocą pełnowartościowej diety, regularnych badań oraz aktywności fizycznej. Jestem dumny, że pracownicy ministerstwa dali przykład i chętnie wzięli udział w akcji - podkreślał.

W Wielkim Teście Wiedzy o Cukrzycy wzięło udział łącznie 550 osób, w tym m.in. dyrektorzy generalni ministerstw i ministrowie. Przeanalizowane przez instytut badawczy SW Research wyniki „Wielkiego Testu Wiedzy o Cukrzycy” znajdą się w reedycji raportu „Społeczny Obraz Cukrzycy”, który zostanie wydany przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą pod koniec tego roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum