• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jarocin: zamiast na disco polo pieniądze poszły na punkt dla diabetyków, po roku widać...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 15:30

Punkt Konsultacyjny dla Diabetyków w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie Sp. z o.o. od 19 lipca 2017 r. odwiedziło 2363 pacjentów. Najstarszy miał 91 lat, a najmłodszy 18.

- Ciągłe zmęczenie nie musi być wcale objawem przepracowania i stresu, może być objawem cukrzycy - zwraca uwagę dr Hanna Byks. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje szpital, większość kontynuowała leczenie pod okiem dr Hanny Byks, jednak pojawiły się też nowe osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę i objęto specjalistycznym leczeniem.

Liczba pacjentów odwiedzających punkt konsultacyjny pokazuje, że mamy do czynienia z epidemią cukrzycy - uważa jarociński szpital. Chorują już coraz młodsze osoby, które nie zdają sobie z tego sprawy. Często bagatelizują objawy, bo nie kojarzą ich z tą chorobą.

- Objawy nie są charakterystyczne przez długie miesiące. Ciągłe zmęczenie nie musi być wcale objawem przepracowania i stresu, może być objawem cukrzycy. Trzeba pamiętać, że ludzie nadal mają geny jaskiniowców, którzy kiedyś biegali za jedzeniem, jedli je nieprzetworzone. Dzisiaj nikt nie musi walczyć o pokarm, bo ma do niego łatwy dostęp. Nie ruszamy się, jemy mnóstwo słodyczy i fast-foodów, a to ma swoje konsekwencje - wyjaśnia dr Hanna Byks.

Pomysł utworzenia Punku Konsultacyjnego dla Diabetyków w jarocińskim szpitalu pojawił się na krótko przed jego realizacją. Zarządowi zależało na tym, aby ułatwić dostęp do badań pacjentom, którzy borykają się z tą chorobą i muszą szukać pomocy w sąsiednich powiatach.

- Wiedzieliśmy, że cukrzyca wśród mieszkańców powiatu jarocińskiego jest poważnym problemem. Lekarze mówią wręcz o epidemii, która zaczyna dotykać coraz młodszych pacjentów. Po roku od momentu uruchomienia punktu widać, jak bardzo był on potrzebny. Ponad dwa tysiące trzysta wizyt i blisko siedmiuset siedemdziesięciu nowych pacjentów - to jasny dowód na to, że punkt spełnił swoją rolę i nadal ją spełnia - uważa Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Uruchomienie punktu wymagało nakładów finansowych, które wyłożył powiat jarociński.

- Powiat jarociński przekazał pieniądze, które wcześniej przez poprzednie władze powiatu były przeznaczone na festiwal disco polo. Uznaliśmy, że nie ma sensu wydawać jednorazowo tak dużej kwoty na coś, co trwa tylko chwilę i niewiele osób z tego skorzysta. Chcieliśmy, żeby te pieniądze były właściwie spożytkowane i dlatego przeznaczyliśmy je na punkt dla cukrzyków - tłumaczy Stanisław Martuzalski, członek zarządu powiatu jarocińskiego.

Darmowy punkt konsultacyjny dla mieszkańców powiatu jarocińskiego działa dwa razy w tygodniu - w środy i czwartki w godzinach 8-15.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum