×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

IX Forum Rynku Zdrowia: cukrzyca - problem rośnie, finansowanie leczenia stoi w miejscu

Autor: LJ/Rynek Zdrowia22 października 2013 13:46

Leczenie cukrzycy kosztuje rocznie ok. 2,5 mld zł, z tego około pół miliarda to leczenie powikłań choroby. To drugie najczęściej występujące schorzenie przewlekłe po nadciśnieniu tętniczym. Jest problemem zdrowotnym i społecznym.

 IX Forum Rynku Zdrowia: cukrzyca - problem rośnie, finansowanie leczenia stoi w miejscu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z danych epidemiologicznych wynika również, iż zachorowalność rośnie wraz z wiekiem. Na cukrzycę choruje co czwarty Polak po 60. roku życia i co drugi po osiemdziesiątce.

- Mimo że problem narasta, polityka państwa niewłaściwie reaguje na zjawisko, między innymi poprzez zmniejszanie nakładów na leczenie chory
i jej powikłań - ocenił Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas debaty "Diabetologia", odbywającej się w ramach IX Forum Rynku Zdrowia.

Zdaniem prof. Czupryniaka, jednym z powodów jest brak długookresowego spojrzenia na problem diabetologii. - Cukrzyca wymaga pilnego działania dzisiaj, efekt tych zabiegów będzie widoczny za kilka lat. Dlatego nie jest to obszarem zainteresowania polityków, których "obowiązuje" kadencyjność.

Eksperci są również zgodni, że nie zawsze można tłumaczyć niedostatek finansowania cukrzycy brakiem pieniędzy, bowiem nadal mamy przykłady nieefektywnego działania i wydawania błędnych decyzji. Podanym w czasie debaty przykładem jest refundowanie metforminy u pacjentów z nietolerancją glukozy. - To nieracjonalne działanie, które nie ma uzasadnienia - stwierdził prof. Czupryniak.

Cukrzyca poza wysokimi kosztami leczenia generuje także duże koszty społeczne. Według danych przedstawionych przez Macieja Niewadę z zakładu farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, całkowite koszty cukrzycy szacowane są na 6 mld złotych. - Połowę tej kwoty pochłaniają koszty leczenia, połowę - koszty leczenia powikłań. Wśród tych kosztów spore wydatki generują także koszty pośrednie, około 1,7 mld złotych.

Zdaniem dr. Niewady, wzrost wydatków na leczenie cukrzycy jest trendem ogólnoświatowym. Dla porównania w USA dekadę temu koszty całkowite leczenia cukrzycy szacowano na 50 mld dolarów, obecnie wydatki sięgają 220 mld dolarów.

W opinii Marcina Pakulskiego, zastępcy prezesa ds. medycznych NFZ, nie jest uprawnione twierdzenie, że zmniejszyła się kwota finansowania cukrzycy. Według danych NFZ na leczenie szpitalne w ubiegłym roku wydano 281 mln zł, w pierwszej połowie tego roku - 144 mln zł. Na refundację leków w pierwszych ośmiu miesiącach ub.r. Fundusz zapłacił 623 mln zł, w tym roku - 742 mln zł.

Ponadto przedstawiciel płatnika przypomniał, że w sytuacji braku przypisania pieniędzy NFZ do jednego obszaru terapeutycznego, możliwe są przesunięcia środków. - Te przesunięcia odbywają się na przesłankach oceny efektywności. Jednocześnie NFZ musi być gwarantem równości dostępu  do leczenia dla wszystkich grup pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum