INFARMA: refundacja analogu to przełom
W projekcie nowej listy refundacyjnej, która zaczęła obowiązywać z początkiem września 2013 roku, pojawiła się 1 nowa substancja czynna oraz rozszerzenie wskazań dla 4 innych substancji. Ostatnie zmiany zwiększają dostęp do nowoczesnych terapii, szczególnie dla pacjentów chorych na cukrzycę - zauważają przedstawiciele ZP INFARMA.

- INFARMA jako reprezentant innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego docenia ostatnie decyzje Ministerstwa Zdrowia, szczególnie w zakresie wprowadzenia na listę refundacyjną insuliny glargine w cukrzycy typu II, o którą producent, a także środowisko diabetologiczne i pacjenci zabiegali od 10 lat - stwierdza stowarzyszenie w komunikacie przekazanym mediom.
Według ocen INFARMT wprowadzenie na listy refundacyjne wspomnianej insuliny, to niewątpliwy przełom w dostępie do leczenia. Polska była jednym z ostatnich krajów Europy, w których ta substancja refundowana była wyłącznie w bardzo wąskim zakresie i to tylko od około roku, w rzadziej występującej cukrzycy typu I.
- Pozostałe istotne zmiany na liście polegają na zmianie sposobu finansowania leku, który do tej pory dostępny był w chemioterapii niestandardowej oraz rozszerzaniu wskazań leków w ramach programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego. Kurs obrany przez Ministerstwo Zdrowia to dobry kierunek - ocenia Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)