• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Harvard: obiecujące wyniki badań nad cukrzycą typu 1

Autor: Gazeta Wyoborcza/Rynek Zdrowia • • 15 października 2014 09:01

Profesor Doug Melton opublikował wyniki bardzo obiecujących badań nad cukrzycą typu 1, które jak twierdzą naukowcy, mogą być wielkim skokiem w walce z tą chorobą. Pracował nad tym od 23 lat, od chwili, w której u jego małego synka wykryto cukrzycę.

Harvard: obiecujące wyniki badań nad cukrzycą typu 1

Naukowcy od lat szukają więc sposobu, żeby leczenie cukrzycy typu 1 przebiegało jak najbardziej naturalnie. Ideałem byłoby odtworzenie zniszczonych komórek trzustki produkujących insulinę - tzw. komórek beta. Z jednoczesnym zahamowaniem ataku na nie układu odpornościowego chorego.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda dokonał pierwszego kroku na tej drodze - skłonił ludzkie komórki macierzyste, by rozwinęły się w komórki beta produkujące insulinę. Pracę na ten temat publikuje pismo Cell.

Melton szukał idealnej mieszanki związków chemicznych, które pokierowałyby ludzkimi komórkami zarodkowymi (macierzystymi), tak aby zróżnicowały się w komórki trzustki produkujące insulinę. I dokonał tego! Zespół z Harvardu zbadał możliwości "swoich" komórek na myszach mających odpowiednik ludzkiej cukrzycy typu 1. Okazało się, że podane zwierzętom wciąż były w stanie produkować insulinę i kontrolować poziom glukozy we krwi przez wiele miesięcy.

Pozostaje do rozwiązania jeszcze druga kwestia - komórki wszczepione do trzustki nadal będą celem ataku układu immunologicznego i zostaną po pewnym czasie zniszczone. Choroba powróci. Trzeba więc jeszcze znaleźć sposób, by temu zapobiec.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum