• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

HCC: jak lepiej leczyć cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2016 21:53

Wciąż wysoki współczynnik chorych z nierozpoznaną cukrzycą czy brak szczegółowych rejestrów osób na nią cierpiących wskazał wśród głównych problemów leczenia tej choroby w Polsce konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek, mówiąc na ten temat podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Prof. Krzysztof Strojek, Fot. PTWP/Lucjusz Cykarski

Podczas sesji "Leczenie cukrzycy w Polsce" odbywającej się w piątek (19 lutego) w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach pracujący w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Strojek wymieniał też inne problemy: wysoki współczynnik amputacji wśród chorych ze stopą cukrzycową, niewystarczającą liczbę specjalistów diabetologii w niektórych rejonach kraju czy brak dostępu chorych do najnowszych technologii.

- W dalszym ciągu zmagamy się z problemem chorych z nierozpoznaną cukrzycą, choć tu jest znaczący postęp. Kiedyś mówiliśmy, że na jednego chorego z jawną cukrzycą przypada dwóch z nierozpoznaną; teraz ta proporcja się odwróciła. Tym niemniej to dalej jest kilkaset tysięcy osób, które chodzą z cukrzycą, pracują na swoje powikłania nie wiedząc o tym, nie mając świadomości zagrożenia - zaznaczył specjalista.

Drugi wskazany przez niego problem to brak rejestru chorych na cukrzycę, który opisywałby m.in. stan kliniczny pacjentów czy parametry ich choroby lub powikłania. Takie dane pozwalałby np. kreślić trendy i wskazywać słabe punkty opieki.

Ponadto Polska przoduje w Europie, jeśli chodzi o liczbę amputacji w przebiegu tzw. zespołu stopy cukrzycowej (jedno z powikłań cukrzycy). - To bardzo niepokojące dane, wynikają z kilku elementów - jednym z nich jest brak właściwego zorganizowania opieki nad pacjentami zagrożonymi lub z już rozwiniętym tym zespołem - ocenił specjalista.

- Projekt programu opieki nad chorym z zespołem stopy cukrzycowej, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, został złożony w ministerstwie; ministerstwo jest nim zainteresowane niezwykle, ale musimy poczekać na efekt końcowy - wskazał prof. Strojek.

Problemem jest też m.in. dostęp do specjalistów w niektórych regionach Polski, co wynika z ich ilości (obecnie w całym kraju jest ich ok. 1,1 tys., wobec potrzeb szacowanych na 1,5 tys.). Co pół roku jestem pytany, czy dalej należy kształcić specjalistów, otwierać nowe miejsca specjalizacyjne - odpowiadam zawsze twierdząco" - zastrzegł krajowy konsultant.

 Głównym problemem chorych na cukrzycę, szczególnie typu II, są powikłania: zawały serca, udary mózgu, częste amputacje (w przypadku tzw. stopy cukrzycowej), niewydolność nerek czy ślepota (unikalna dla cukrzycy) i miażdżyca. Co najmniej jedno powikłanie ma 72 proc. chorych z typem II cukrzycy - naczelnym jest zawał serca.

W prowadzeniu leczenia cukrzycy kluczowa jest wczesna identyfikacja chorych - na tym etapie najczęściej można stosować terapię behawioralną (zmiana diety, wzrost aktywności fizycznej), potem interwencję farmakologiczną, a w chwili wystąpienia choroby trzeba monitorować parametry cukrzycy (glikemia, ciśnienie, parametry gospodarki lipidowej) i ew. podejmować dalsze działania.

Wśród elementów determinujących leczenie krajowy konsultant wymienił: kompetencje zespołu prowadzącego leczenie, udział pacjenta w procesie terapeutycznym i sposób zorganizowania opieki. - Właściwie leczony pacjent leczy się sam przy pomocy porad uzyskanych od lekarza - zaznaczył prof. Strojek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum