Globalny program CCD, czyli także polskie miasta idą na wojnę z cukrzycą

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 06:11

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek (25 listopada) Polska oficjalnie dołączyła do globalnego programu edukacyjnego dotyczącego cukrzycy - Cities Changing Diabetes. Z międzynarodowych badań wynika, że dwie trzecie ludzi cierpiących na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą to mieszkańcy miast. Dlatego projekt CCD ma na celu skuteczną profilaktykę cukrzycy w aglomeracjach.

Globalny program CCD, czyli także polskie miasta idą na wojnę z cukrzycą
Uroczysta inauguracjia programu Cities Changing Diabetes w Polsce; FOT. Materiały prasowe

Polska przystąpiła do programu CCD jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej. W uroczystej inauguracji programu Cities Changing Diabetes (CCD) w Warszawie wzięli udział, m.in. księżniczka Królestwa Danii Maria Elżbieta oraz duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke.

Program CCD działa od 2014 roku. Jego inicjatorami są: University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen oraz firma Novo Nordisk, których przedstawiciele  uczestniczyli w warszawskiej inauguracji. Tym edukacyjnym przedsięwzięciem objęto dotychczas ponad 130 milionów osób w 26 miastach, takich, jak między innymi: Meksyk, Szanghaj, Kopenhaga, Rzym, Houston, Johannesburg, Buenos Aires.

Płacimy cenę za urbanizację
Przypomnijmy, że na cukrzycę w 2017 roku chorowało na świecie ponad 400 milionów osób (dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej). W roku 2045 będzie to ponad 700 milionów osób. W Polsce, na cukrzycę choruje już ok. 3 mln osób, a ponad 5 mln znajduje się w stanie określanym jako przedcukrzycowy.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego i prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SP CSK w Warszawie - członkowie Rady Naukowej Programu Cities Changing Diabetes - przedstawili założenia i cele realizacji programu CCD w Polsce.

- Niestety, za dynamiczny rozwój technologii i urbanizację musimy płacić pewną cenę. Zjawiska oraz procesy wiążące się z postępem, bardzo szybie tempo życia, stres, wypalenie zawodowe, zła dieta, brak aktywności zawodowej - to wszystko istotnie zwiększa ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne, w tym m.in. cukrzycę - podkreślała dr Gałązka-Sobotka.

Dodała, że jednym z największych wyzwań, przed którym stoją dziś rządy państw wysoko uprzemysłowionych, ale również gospodarze wielkich aglomeracji miejskich, jest zahamowanie epidemii zachorowań na cukrzycę. dr Gałązka-Sobotka podała, że najnowsze badania, zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Lake Nona Impact Forum w Orlando, zredefiniowały dotychczasowy model kanadyjskiego badacza Marca Lalonde’a z lat 70. ubiegłego wieku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum