• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Flozyny na cukrzycę, niewydolność serca i nerki. Co to za leki?

Autor: SzB • Źródło: Rynek Zdrowia13 marca 2022 08:00

Flozyny nazywane są lekami inteligentnymi, gdyż działają tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. To leki przeciwcukrzycowe nowej generacji.

Flozyny na cukrzycę, niewydolność serca i nerki. Co to za leki?
Flozyny. Czym są i jak działają te inteligentne leki? Fot. AdobeStock
  • Flozyny są to leki przeciwcukrzycowe nowej generacji. Ich działanie polega na zwiększeniu wydzielania glukozy wraz z moczem. Obniżają więc poziom cukru we krwi
  • Działają one niezależnie od tego, czy trzustka wytwarza insulinę, czy też nie. Dzięki temu, mogą zostać włączone do leczenia na każdym etapie choroby
  • Flozyny nazywane są lekami inteligentnymi, gdyż działają tylko wtedy, kiedy poziom cukru we krwi rzeczywiście wzrasta

Flozyny leczą cukrzycę, niewydolność serca i nerki

Flozyny są to leki przeciwcukrzycowe nowej generacji z grupy inhibitorów SGLT2 (sodowo-glukozowego kotransportera typu 2). Do obrotu trafiły w 2012 roku. Siedem lat później - w październiku 2019 - trafiły one na listę refundacyjną w Polsce. 

Ich działanie polega na zwiększeniu wydzielania glukozy wraz z moczem. Obniżają poziom cukru we krwi, a także sprzyjają odchudzaniu. Działają ponadto korzystnie na układ krążenia. Dzięki flozynom, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich powikłań, jak np. niewydolność serca czy choroby niedokrwiennej serca. Przypomnijmy tylko, że przyczyną połowy zgonów wśród diabetyków są właśnie problemy sercowo-naczyniowe. 

- Leki te mają m.in. nowoczesne działanie moczopędne, można więc powiedzieć, że są to nowoczesne diuretyki. Ten mechanizm jest trochę inny niż w klasycznych lekach moczopędnych od lat stosowanych w kardiologii. W naszej opinii ten efekt w przypadku flozyn jest znacznie lepszy - wyjaśniała w ubiegłym roku na łamach portalu Rynek Zdrowia prof. Małgorzata Lelonek, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Jak działają flozyny?

Flozyny blokują w kanalikach nerkowych białko, które jest odpowiedzialne za wchłanianie zwrotne glukozy i sodu przez nerki. Wpływa to na zwiększenie wydalenia ich z organizmu wraz z moczem (tzw. cukromocz). Flozyny działają niezależnie od tego, czy trzustka wytwarza insulinę, czy też nie. Oznacza to, że mogą one zostać włączone do leczenia na każdym etapie choroby. Ich stosowanie nie wyklucza się z innymi lekami przeciwcukrzycowymi oraz insuliną.

Flozyny są rekomendowane przede wszystkim pacjentom z niedostatecznie wyrównaną cukrzycą, a także  nadmierną masą ciała. Jednocześnie, nie są wskazane w przypadku osób bardzo szczupłych oraz z dobrze wyrównaną cukrzycą. W takim przypadku, nie dają praktycznie żadnego efektu. 

Warto wspomnieć, że flozyny nazywane są lekami inteligentnymi. Działają bowiem wtedy, kiedy poziom cukru we krwi rzeczywiście wzrasta. 

Eksperci podkreślają również, że flozyny spełniają funkcje nefroprotekcyjne, czyli chronią także nerki.

- To jedna z niewielu grup leków w kardiologii niewydolności serca mających takie właśnie, nefroprotekcyjne działanie - tłumaczyła prof. Lelonek. Reasumując: flozyny są więc lekami o działaniu wielokierunkowym. 

Należy także dodać, że flozyny mogą wywołać niepożądane efekty. Chodzi o zakażenia grzybicze narządów płciowych (drożdżyca prącia lub pochwy). Dolegliwość pojawia się u ok. 5 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Eksperci jednak tłumaczą, że ryzyko zmniejsza się, gdy przestrzega się higieny intymnej.

Kto może skorzystać z refundacji flozyn w Polsce?

Flozyny w naszym kraju zostały objęte refundacją w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów, którzy są przed włączeniem insuliny i leczą się co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej pół roku, ich poziom hemoglobiny glikowanej osiąga wartość do 8 proc. i są objęci bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Do refundacji kwalifikują się zatem m.in. diabetycy z potwierdzoną chorobą sercowo-naczyniową czy diabetycy, u których występują trzy lub więcej czynników zwiększonego ryzyka (otyłość, wiek - 55. rok życia wzwyż u mężczyzn oraz 60. rok wzwyż u kobiet, nadciśnienie tętnicze czy dyslipidemia). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum