• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Europejski Kongres Gospodarczy: choroby przewlekłe są na przegranej pozycji

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2014 14:59

Jeżeli resort zdrowia będzie skupiał się jedynie na uzyskaniu spektakularnych efektów, jak np. skrócenie kolejek do specjalistów do trzech miesięcy, cukrzyca i inne choroby przewlekłe zawsze będą na przegranej pozycji - mówił prof. Leszek Czupryniak

Prof. Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas wystąpienia na sesji poświęconej chorobom cywilizacyjnym nakreślił stereotypowy obraz chorego na cukrzycę.

- Jest on postrzegany jako osoba, która wygląda kwitnąco, a jak ma problem, to niech nie je i ćwiczy. Nie traktuje się go poważnie. Nie rozróżnia się też pacjenta, który jest w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę i chorego na cukrzycę - wymieniał prof. Czupryniak.

W efekcie chorzy na cukrzycę są leczeni w Polsce tak jak 20 lat temu, a aktywność i dieta mają być sposobami walki z chorobą.

- Tymczasem chory na cukrzycę, który będzie aktywny i będzie mniej jadł, nie poprawi swojej przeżywalności a jedynie komfort życia. Cukrzyca i inne choroby przewlekłe są w Polsce bagatelizowane. Obecnie, szczególnie w dużym mieście, trudno umrzeć na zawał serca lub niewydolność nerek. Medycyna w Polsce jest medycyną stanów nagłych. Należy jednak przenieść nacisk na rzecz chorób przewlekłych - wskazał prof. Czupryniak.

Podkreślił, że w przypadku chorób nowotworowych następuje albo zgon albo wyleczenie - cukrzyca to natomiast choroba, z którą pacjent będzie żył i będzie się leczył do końca życia.

- A to mało medialny temat. Jednak gdy Ministerstwo Zdrowia wciąż będzie się skupiało jedynie na uzyskaniu spektakularnych efektów jak skrócenie kolejek do specjalistów do trzech miesięcy, cukrzyca i inne choroby przewlekłe zawsze będą na przegranej pozycji, bo tu efekty zmian systemowych będą widoczne za 20 lat - podsumował prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum