• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Epidemia cukrzycy to rosnący problem. Również u dzieci

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2019 11:45

W Polsce jest ok. 18 tys. dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycę typu 1. Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 25 lat zapadalność na ten typ cukrzycy wzrosła aż czterokrotnie.

Epidemia cukrzycy to rosnący problem. Również u dzieci
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Specjaliści zwracają uwagę, że nasz kraj jest na czele państw, gdzie najszybciej przybywa dzieci chorych na cukrzycę typu 1. Na to autoimmunologiczne schorzenie każdego roku notujemy aż 5-procentowy wzrost zapadalności na to autoimmunologiczne schorzenie. 

W organizmie człowieka predysponowanego genetycznie do cukrzycy typu 1 pod wpływem czynników środowiskowych dochodzi do sytuacji, kiedy własne komórki beta trzustki rozpoznawane są jako obce i niszczone przez proces zapalny, powstają przeciwciała przeciw komórkom beta trzustki (które są odpowiedzialne za produkcję insuliny).

Obecnie w kraju  mamy blisko 20 tys. dzieci z cukrzycą typu 1.

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, że aby zatrzymać tsunami jakim jest cukrzyca w naszym kraju, konieczne są działania zwiększające efektywność profilaktyki.

W rozwoju tego typu cukrzycy dużą rolę odgrywają także czynniki środowiskowe, np. zakażenia niektórymi wirusami, złe nawyki żywieniowe (spożywanie dużej ilości cukrów), niedobory witaminy D.

- Musimy podjąć wysiłek skutecznej edukacji od najmłodszych pokoleń, aby nauczyły się spalać ten nadmiernie spożywany cukier, a w kolejnych latach nie zmagać się z otyłością. Ale także musimy lepiej edukować pacjentów z cukrzycą, by ci mieli większą świadomość, jak należy postępować z chorobą. Bo brak przestrzegania zaleceń lekarskich w tej grupie chorych jest olbrzymim problemem - przyznała.

Przełom w walce z choroba może przynieść szczepionka, preparat jest w zaawansowanej fazie badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum