• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: za mało wykorzystujemy postęp w leczeniu cukrzycy

Autor: Zbigniew Wojtasiński, PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2016 17:57

W leczeniu cukrzycy wciąż nie w pełni wykorzystujemy w naszym kraju ogromny postęp terapeutyczny, jaki dokonał się w ostatnich latach - ocenili w poniedziałek (14 listopada) eksperci podczas konferencji prasowej "Diabetologia 2016" w Warszawie.

Eksperci: za mało wykorzystujemy postęp w leczeniu cukrzycy
Eksperci: za mało wykorzystujemy postęp w leczeniu cukrzycy. Fot. Archiwum

Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Małgorzata Myśliwiec powiedziała, że najnowszym osiągnięciem w leczeniu cukrzycy jest system ciągłego monitorowania glikemii (CGM).

- Polega on na tym, że do skóry mocowane są elektrody badające poziom glukozy w płynie śródtkankowym, dzięki czemu wykrywany jest wysoki lub zbyt niski jego poziom, który jest szczególnie niebezpieczny - wyjaśniała.

System wykonuje w ciągu doby 288 pomiarów glukozy. W razie konieczności może zatrzymać podawanie insuliny przez pompę insulinową, żeby nie dopuścić do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi), która diabetykom często zdarza się nocą. Skutkiem tego jest zmęczenie w ciągu dnia.

- Aparat prawie całkowicie redukuje ryzyko hipoglikemii i zapewnia niemal stały, prawidłowy poziom glikemii, co chroni przed powikłaniami cukrzycy. Dlatego staramy się o jego refundację, na początek dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 - powiedziała prof. Myśliwiec.

W rozmowie z PAP specjalistka dodała, że jest szansa, że system zacznie być refundowany z budżetu już wkrótce. - Mamy w tej sprawie pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - stwierdziła. Diabetycy z cukrzycą typu 1 do czasu osiągnięcia pełnoletności mają już refundowane pompy insulinowe.

- Pompy nie działają jeszcze w pełni automatycznie, a już niedługo pojawi się na świecie pierwsza w pełni sztuczna trzustka, która monitoruje poziom glukozy i sama dawkuje insulinę - poinformowała prof. Myśliwiec.

Eksperci ubolewali, że nie korzystamy z innych ważnych osiągnięć w leczeniu cukrzycy. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska podkreśliła, że zaniedbywani są chorzy na cukrzycę typu 2.

- W przypadku tej odmiany choroby refundacja nowych terapii w zasadzie od wielu lat się nie zmienia. Nie są dostępne zarówno stosowane od 10 lat nowej generacji leki przeciwcukrzycowe, z kolei insuliny długodziałające są refundowane jedynie w ograniczonym zakresie - podkreśliła.

Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomniał, że insuliny długodziałające, wygodne w użyciu, pozwalające lepiej kontrolować glikemię i zmniejszające ryzyko hipoglikemii, wykorzystywane są na całym świecie.

- W Polsce z powodu ograniczeń w refundacji jest ona stosowana przez chorych jedynie w nieznacznym zakresie, rzadziej niż w Czechach, Słowacji, Grecji, na Węgrzech oraz w Rumunii - podkreślił. Wyjaśnił, że powodem tego jest to, że nie jest ona bezpłatna. Pacjent otrzymuje insulinę długodziałającą na receptę o 30 proc. odpłatności, czyli musi zapłacić za nią 70-80 zł, co dla wielu z nich jest kwotą zbyt dużą.

Prof. Dzida dodał, że postęp w opracowywaniu nowych insulin jest ogromny. - Prowadzone są badania nad tzw. inteligentnymi insulinami, które mają działać tylko wtedy, kiedy poziom glukozy we krwi jest zbyt duży. Czy będzie to możliwe, przekonamy się za kilka lat - powiedział.

Prof. Janusz Gumprecht z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu także zwrócił uwagę, że w żadnej postaci nie są wciąż refundowane nowej generacji leki przeciwcukrzycowe, dostępne już na świecie od 10 lat.

- Te leki zwiększają możliwości terapeutyczne, dzięki czemu łatwiej je dobrać do poszczególnych chorych i lepiej pozwalają wyrównać poziom glukozy. Najnowsze leki przeciwcukrzycowe mają jednak tę dodatkową zaletę, że zmniejszają u diabetyków ryzyko zgonu, zarówno całkowitego, jak z powodów sercowo-naczyniowych, oraz kosztownej hospitalizacji - podkreślił specjalista.

Eksperci przyznali, że same leki i nowe aparaty nie wystarczą, jeśli chorzy nie będą stosowali się do zaleceń lekarzy. Podkreślali, że cukrzyca to taka choroba, w której efekt terapeutyczny w znacznym stopniu zależy od tego, jak pacjent kontroluje poziom glikemii dysponując różnymi terapiami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum