• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: wprowadźmy kartę chorego na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2014 17:58

Podobnie jak w onkologii, również w diabetologii należałoby wprowadzić kartę chorego na cukrzycę, by usprawnić leczenie tego schorzenia - powiedział w piątek, 3 października, prezes Fundacji "Porozumienie dla zdrowia" Szymon Chrostowski, podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci: wprowadźmy kartę chorego na cukrzycę
Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow zaproponowała również finansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia edukatorów diabetologicznych, którzy uczą chorych jak radzić sobie z cukrzycą.

- U co drugiego chorego ze świeżo rozpoznaną cukrzycą występują powikłania tej choroby, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku oraz nerwów obwodowych - poinformowała dr Alicja Milczarczyk z kliniki chorób wewnętrznych, endokrynologii i diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Dodała, że niektórzy chorzy doznają najpierw udaru mózgu lub zawału serca, zanim podczas badań zostanie u nich wykryta cukrzyca. Opóźnienia w wykryciu tej choroby sięgają nawet 10 lat.

Specjalistka dodała, że ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie cukrzycy, bo wtedy można zapobiec niektórym jej powikłaniom, a przynajmniej opóźnić ich rozwój. Obojętnie jednak, na jakim etapie choroba zostanie wykryta, ważne jest, żeby nie dopuścić do dalszego ich nasilania się. Pomogłoby w tym objęcie diabetyków kompleksową i wielospecjalistyczną opieką.

Ekspert ds. zdrowia Uczelni Łazarskiego, dr Jerzy Gryglewicz przyznał, że karta chorego na cukrzycę, wzorowana na karcie pacjentów onkologicznych, pozwoliłaby lepiej skoordynować leczenie diabetologiczne, które jest teraz rozproszone.

Według specjalisty na leczenie cukrzycy co roku przeznacza się w naszym kraju ponad 7 mld zł, z tego większość środków pochłania leczenie powikłań. ZUS co roku wydaje ponad 700 mln zł na związane z tą chorobą zwolnienia lekarskie oraz renty. Wprowadzenie karty chorego na cukrzycę pozwoliłoby zatem poprawić skuteczność terapii oraz zmniejszyć koszty leczenia. Można było również lepiej kontrolować wydatki na leczenie chorych, a także bardziej ich motywować do przestrzegania zaleceń lekarzy.

Według dr Gryglewskiego na razie nie ma możliwości wprowadzenia karty diabetyka. Zwrócił on uwagę, że systematycznie poprawiany jest system opieki w poszczególnych dziedzinach naszej służby zdrowia. Zaczęto od kardiologii, w której pod względem dostępności do procedur, szczególnie tych ratujących życie, jesteśmy na drugim po Holandii miejscu w Unii Europejskiej. Wielu diabetyków wymaga natomiast leczenia kardiologicznego. Poprawiono funkcjonowanie ratownictwa medycznego, a od 1 stycznia 2015 r. wprowadzana jest karta pacjenta onkologicznego. Ma ona zapewnić szybką ścieżkę leczenia po wykryciu choroby nowotworowej oraz skoordynowane i wielodyscyplinarne leczenie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum