• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: dzieci z cukrzycą nie muszą rezygnować ze sportu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2014 09:21

Dzieci chore na cukrzycę typu 1 nie muszą rezygnować z marzeń o sporcie, nawet wyczynowym - ocenili eksperci w rozmowie z PAP. Umożliwia im to postęp medycyny, w tym np. pompy insulinowe z systemem ciągłego monitorowania glikemii, tj. stężenia glukozy we krwi.

Specjaliści zwrócili też uwagę, że warunkiem uprawiania sportu przez dziecko z cukrzycą jest duża wiedza na temat choroby oraz jej kontrola przez rodziców i samych zawodników.

- Ważne jest, aby osoby, które zachorują na cukrzycę typu 1 i są leczone insuliną wiedziały, że to nie musi zmienić ich życia. Jeżeli ktoś miał marzenia o karierze sportowej, to cukrzyca i sam fakt leczenia insuliną tego nie przekreśla - wyjaśnił PAP dr Andrzej Gawrecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu.

Specjalista opiekuje się polską dziecięcą drużyną piłkarską trenującą do Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Medtronic Junior Cup Diabetes 2014, który odbędzie się w sierpniu w Arnhem w Holandii.

Dr Gawrecki zaznaczył, że cukrzyca nie może być barierą w kwalifikowaniu do klubów sportowych, startu w zawodach czy studiowania na akademii wychowania fizycznego. Dowodem są przykłady zawodowych sportowców chorych na cukrzycę, jak wioślarz Michał Jeliński - złoty medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie lub judoczka Katarzyna Wtorkowska-Łuba.

Jednak, aby pacjent z cukrzycą mógł uprawiać sport, jego choroba musi być dobrze wyrównana, a zawodnik powinien mieć dużą wiedzę, np. o dawkowaniu insuliny i ilości spożywanych węglowodanów. Chodzi o uzyskanie możliwie prawidłowego stężenia glukozy we krwi (tzw. glikemii). W cukrzycy typu 1, która rozwija się w efekcie zniszczenia komórek beta trzustki produkujących insulinę, jest ono za wysokie. Dlatego pacjenci muszą przyjmować insulinę, hormon regulujący metabolizm glukozy i obniżający jej stężenie we krwi.

Problem polega na tym, że zbyt duża dawka insuliny niedopasowana do ilości spożytego pokarmu i wysiłku fizycznego może doprowadzić do dużego spadku cukru we krwi, tzw. hipoglikemii. - To właśnie hipoglikemii najbardziej obawiają się zawodnicy, rodzice i oczywiście lekarze - zaznaczył dr Gawrecki. Niedocukrzenie może się objawiać m.in. osłabieniem, sennością, zwiększoną potliwością, drżeniem rąk, nudnościami, ale również zmianą zachowania i agresją. W skrajnej sytuacji i braku pomocy prowadzi do śpiączki, drgawek, utraty przytomności, a nawet zgonu.

- Pacjent i jego rodzice muszą być wyedukowani, aby mogli jak najlepiej przygotować się do wysiłku fizycznego, np. uwzględnić redukcję dawki insuliny, czy ewentualne spożycie dodatkowych węglowodanów, jeśli wartość glukozy we krwi znacznie się obniży. W tym celu konieczna jest ścisła kontrola glikemii po treningach, również w nocy, ponieważ wtedy także może się pojawić hipoglikemia - mówi dr Gawrecki.

Według niego wymaga to od dzieci i rodziców dobrej współpracy z lekarzem diabetologiem oraz dużej samodyscypliny: - Uprawianie sportu przez dzieci z cukrzycą jest jednak bardzo pozytywne, ponieważ pomaga w wyrównaniu cukrzycy i chroni przed przewlekłymi powikłaniami choroby.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum