• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: diabetologia potrzebuje systemowych działań

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2013 18:11


- Możliwa stała się także alokacja środków finansowych na rzecz tej dziedziny, co powinno zaowocować lepszym standardem leczenia pacjentów - dodał Latos.

Z kolei prof. Grzegorz Dzida, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii podkreślał, że zainteresowanie lekarzy POZ leczeniem cukrzycy jest duże (poparte finansowaniem, czyli trzykrotną stawką kapitacyjną). Jednak w jego ocenie opieka ta nie zawsze pozostaje na najlepszym poziomie i wydaje się, że należałoby tutaj wprowadzić zmiany.

Prof. Dzida zaznaczył ponadto, że występują trudności z uzyskaniem konsultacji edukacyjnej, dlatego powinna pojawić się oddzielna procedura pod nazwą "edukacja diabetologiczna", która byłaby tańsza od porady eksperckiej i zwiększyłaby dostępność pacjentów do profesjonalnej pomocy.

Fundusz wydaje coraz więcej
Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych podkreślił, że trudno jednoznacznie policzyć ile kosztuje nas cukrzyca, ponieważ choroba ma charakter interdyscyplinarny, a pacjenci są leczeni w różnych obszarach ochrony zdrowia. - NFZ z roku na rok stara się kierować więcej pieniędzy na leczenie cukrzycy. W AOS w 2012 r. wydano na ten cel 380 mln zł, a w 2013 r. spodziewamy się wydać 400 mln zł - podkreślił wiceprezes Pakulski.

Dodał, że opieka nad pacjentem chorym na cukrzycę należy obecnie do lepiej zorganizowanych. Niezależnie od tego NFZ przygotowuje nowy program leczenia ran przewlekłych, który będzie się w dużej mierze odnosił do chorych na cukrzycę.

- Mamy świadomość, że cukrzyca skutecznie leczona nie powinna powodować niezdolności do pracy, albo powodować ją bardzo późno, ale niestety tak się nie dzieje - zwróciła uwagę Grażyna Hart, dyrektor Departamentu Orzecznictwa ZUS.

Dyrektor Hart poinformowała, że wydatki poniesione z tytułu cukrzycy sięgnęły w 2010 r. kwoty 450 mln zł.  - Jednak to tylko margines kosztów, ponieważ ZUS nie brał pod uwagą powikłań cukrzycowych - mówiła Hart.

Narodowy Program Walki z Cukrzycą
Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreślał, że w Polsce mamy już ponad 3 mln chorych na cukrzycę, jednak nie wszyscy są zdiagnozowani. Rośnie też zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci, dlatego ważnym zadaniem polskiej diabetologii jest wczesna diagnoza.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum