• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: co druga osoba z cukrzycą umiera na choroby układu krążenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2016 17:01

- Tym osobom nie wystarczy dać leków obniżających poziom glukozy, trzeba do nich również docierać z przekazem o konieczności zmiany stylu życia - powiedział prof. Chilton.

Prof. Thomas przypomniał z kolei, że połowa z ponad 400 mln pacjentów z cukrzycą na świecie cierpi na przewlekłą chorobę nerek, która w ostatnim zaawansowanym stadium (tj. skrajnej niewydolności nerek) wymaga dializoterapii lub przeszczepu nerki.

- Nerki pełnią w organizmie rolę sita - odsiewają to co ma zostać w organizmie, jak białko i cukier, a resztę wydalają z wodą. W chorobie nerek oczka sita się zapychają, proces filtracji pogarsza się i tracimy cenne składniki - białko dostaje się do moczu - tłumaczył ekspert.

Zaznaczył, że chodzi o albuminę, główne białko w krwi. Dodatkowo dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie, co wpływa na wzrost ciśnienia krwi.

- Pojawienie się choroby nerek pozwala przewidywać, że pacjent szybko będzie mieć problemy z całym organizmem, z układem krążenia, nogami, z oczami - stwierdził prof. Thomas. Dodał, że osoby z chorobą nerek mają większe ryzyko zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu, a także wyższe ryzyko niewydolności serca.

Dlatego u chorych na cukrzycę bardzo ważne jest stosowanie terapii, która chroni nerki. - Jeśli chronimy nerki, to chronimy też swoje serce i cały organizm - powiedział.

Terapię należy dobierać indywidualnie
Jak przekonywali eksperci, występowanie licznych powikłań cukrzycy sprawia, że sposób leczenia tego schorzenia powinno się dobierać indywidualnie dla każdego chorego. Zwrócili też uwagę na wyniki ostatnich badań, według których najnowsze leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2. zwiększają szansę na ochronę nerek, a także zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą.

Prof. Chilton przytoczył wyniki badania nad lekiem o nazwie empagliflozyna. Jest to nowy lek przeciwcukrzycowy z grupy tzw. flozyn (inhibitory SGLT2), który obniża pozim glukozy we krwi poprzez zwiększenie wydalania jej z moczem.

Badanie o akronimie EMPA-REG wykazało, iż lek znacznie (bo aż o 38 proc.) zmniejsza ryzyko zgonu chorych na cukrzycę typu 2. z powodu chorób układu krążenia i o 32 proc. - ze wszystkich przyczyn.

Konieczność hospitalizacji z powodu niewydolności serca spadała o 35 proc. Eskperci wyjaśnili, że empagliflozyna obniża nie tylko poziom glukozy, ale również ciśnienie tętnicze krwi i powoduje, że pacjenci z cukrzycą tracą na wadze.

Z Monachium Joanna Morga (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum