×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: 10 tys. kroków dziennie oddala nas od cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 listopada 2013 18:39

10 tys. kroków dziennie może w ciągu 2-3 lat zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o jedną trzecią - przekonywali eksperci w czwartek (21 listopada) w Warszawie podczas zakończenia oficjalnych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy.

Eksperci: 10 tys. kroków dziennie oddala nas od cukrzycy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Punktem kulminacyjnym był marsz solidarności z chorymi na cukrzycę, kończący program edukacyjny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) pt. "10 000 kroków dalej od cukrzycy".

- Ta kampania jest adresowana nie tylko do chorych na cukrzycę, których ciągle przybywa. Dla nas triumfem będzie, jeśli dzięki rozpowszechnieniu aktywności fizycznej w społeczeństwie uda się ustabilizować liczbę chorych, a następnie ją zmniejszyć - powiedział na spotkaniu z mediami prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD.

Przypomniał, że zgodnie z najnowszym raportem pt. "Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce. 2013" w naszym kraju żyje ok. 3 mln chorych na cukrzycę. - A ostatnie kalkulacje, w których brałem udział, sugerują, że jest ich jeszcze więcej - zaznaczył prezes PTD.

Podkreślił, że marsz jest najprostszą i najbardziej dostępną formą aktywności fizycznej, a w dodatku nie wymaga specjalnych nakładów finansowych.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman podkreślił, że częste chodzenie pomaga redukować nadwagę, która jest czynnikiem ryzyka cukrzycy.

Prof. Czupryniak przypomniał, że cukrzyca jest chorobą, która dotyczy osób w każdym wieku - występuje nawet u noworodków, choć bardzo rzadko. - Najmłodszy człowiek, który w Polsce zachorował na cukrzycę miał kilka dni. Po 65. roku życia cierpi na nią co czwarta osoba, a po 80. roku życia co druga - zaznaczył specjalista.

Liczba osób z cukrzycą typu 2 rośnie w dramatycznym tempie. Obecnie stanowią oni 85-90 proc. wszystkich diabetyków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała to schorzenie za niezakaźną epidemię XXI wieku.

- W imieniu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego serdecznie zachęcam do codziennej aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiec chorobie, która działa podstępnie, niż ją leczyć - zaapelował prof. Czupryniak.

Podczas czwartkowego wydarzenia wręczano również stypendia naukowe przyznane w ramach IV edycji programu "Słodycz Wiedzy", który jest realizowany przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

W tym roku towarzystwu udało się przyznać 62 stypendia, ok. dwukrotnie więcej niż w poprzednich edycjach. Samo PTD przeznaczyło na nie 25 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum