• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dwa leki dla cukrzyków bez refundacji od 1 stycznia. MZ wydało komunikat

Autor: oprac. KK • Źródło: Gdziepolek.pl04 grudnia 2022 19:30

Od 1 stycznia 2023 roku ważny lek dla chorych na cukrzycę nie będzie refundowany. Informację w sprawie jako pierwszy przekazał portal Gdziepolek.pl, wkrótce potwierdziło ją Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o roztwór insuliny do wstrzykiwania, obniżający stężenie glukozy we krwi.

Dwa leki dla cukrzyków bez refundacji od 1 stycznia. MZ wydało komunikat
Cukrzyca. Dwa leki dla cukrzyków z refundacją tylko do 31 grudnia Fot. AdobeStock

 

Cukrzyca. Dwa ważne leki z refundacją tylko do 31 grudnia

Lek dla osób chorych na cukrzycę nie będzie refundowany od 1 stycznia 2023. Informację w sprawie przekazał portal Gdziepolek.pl. Chodzi o dwa preparaty: 

  • Tresiba Penfill U100 5 x 3ml
  • Tresiba FlexTouch U200 3 x 3ml

- Otrzymaliśmy informację od firmy Novo Nordisk, że Tresiba Penfill U100 5 x 3ml oraz  Tresiba FlexTouch U200 3 x 3ml będą refundowane do 31 grudnia 2022 r. Obecnie nie wiemy, kiedy lek wróci na listę refundacyjną. W przypadku pytań odnośnie przebiegu terapii pacjenci powinni kontaktować się ze swoim lekarzem - przekazał pod koniec listopada portal.

Oba leki to roztwory insuliny do wstrzykiwania, obniżające stężenie glukozy we krwi. Zawierają  insulinę bazową degludec, która cechuje się długim czasem działania. Oba wskazane są w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 1. roku życia.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie leku 

2 grudnia komunikat w sprawie refundacji leku wydało Ministerstwo Zdrowia:

Resort potwierdza, że 31 grudnia 2022 r. kończy się ważność decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu dla:

  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wkładzie, 100 j/ml, 5 wkł.po 3 ml (Penfill), GTIN: 05909991107833
  • Tresiba, insulinum degludecum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 200 j/ml, 3 wstrzykiwacze po 3 ml (FlexTouch), GTIN: 05909991107864

- Firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. podjęła decyzję o nie kontynuowaniu refundacji w/w produktów od 1 stycznia 2023 r. na warunkach wymaganych przepisami ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 463, z późn. zm.) - informuje Ministerstwo Zdrowia. 

I dodaje, że producent "deklaruje stałą dostępność obu prezentacji leku w aptekach ogólnodostępnych".

- Minister Zdrowia informuje, że decyzja o braku kontynuowania refundacji jest autonomiczną decyzją Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., a produkt Tresiba będzie mógł być ponownie objęty refundacją, o ile firma złoży odpowiedni wniosek, spełniający warunki opisane w ustawie o refundacji - dodają przedstawiciele MZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum