• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Diabulimia. Poważne zaburzenie odżywiania wśród chorych na cukrzycę typu 1

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia05 września 2021 15:53

Diabulimia znana jest również jako manipulowanie dawkowaniem insuliny. Zaburzenie to charakteryzuje się zmniejszaniem lub pomijaniem dawki insuliny w celu redukcji masy ciała.

Diabulimia. Poważne zaburzenie odżywiania wśród chorych na cukrzycę typu 1
Nawracająca hipoglikemia i hiperglikemia mogą mieć fatalny wpływ na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży FOT. Shtterstock
  • Szybka utrata masy ciała, wysoka wartość glikemii oraz hemoglobiny glikowanej, częste występowanie kwasicy metabolicznej - to jedne z najbardziej typowych objawów diabulimii
  • Zaburzenie to polega na celowym pomijaniu lub zmniejszaniu dawek insuliny w celu redukcji masy ciała lub zapobiegania jej przyrostowi
  • Nawracająca hipoglikemia i hiperglikemia mogą mieć fatalny wpływ na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży
  • Leczenie diabulimii polega przede wszystkim na stosowaniu psychoterapii, a także terapii farmakologicznej prowadzonej zarówno przez psychiatrę, jak i diabetologa

Diabulimia staje się coraz poważniejszym problemem

Diabulimia jest zaburzeniem polegającym na celowym pomijaniu lub zmniejszaniu dawek insuliny w celu redukcji masy ciała lub zapobiegania jej przyrostów.

- Diabulimia staje się coraz poważniejszym problemem, gdyż jest drugą najczęściej stosowaną metodą kontroli masy ciała u nastolatków z cukrzycą typu 1 - mówi dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- U pacjentów z cukrzycą typu 1, u których występują zaburzenia odżywiania, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań mikronaczyniowych, częstszych epizodów kwasicy ketonowej i hospitalizacji - przestrzega dr Grajek.

Skutki diabulimii mogą być bardzo poważne. Nawracająca hipoglikemia i hiperglikemia mogą mieć fatalny wpływ na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży, u których cukrzyca rozwija się wcześnie. Problemy z pamięcią, trudności w uczeniu się i niższy iloraz inteligencji, to niektóre z typowych deficytów obserwowanych we wczesnym początku cukrzycy typu 1.

W znacznym zaawansowaniu choroby konieczna może być hospitalizacja

- Typowymi objawami diabulimii są: szybka utrata masy ciała, wysoka wartość glikemii, wysoka wartość hemoglobiny glikowanej, częste występowanie kwasicy metabolicznej, nieprawidłowy sposób odżywiania się, który przypomina ten występujący u osób z bulimią, obsesja na punkcie masy i kształtu ciała, wysokie niezadowolenie z własnego wyglądu - wylicza dr Grajek.

Leczenie diabulimii polega przede wszystkim na stosowaniu psychoterapii, a także terapii farmakologicznej prowadzonej zarówno przez psychiatrę, jak i diabetologa. Natomiast w znacznym zaawansowaniu choroby konieczna może być hospitalizacja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum