×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Diabetycy zażywający ten lek są mniej zagrożeni demencją

Autor: • Źródło: PAP24 lutego 2023 13:17

Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, którzy zażywają lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Diabetycy zażywający ten lek są mniej zagrożeni demencją
Nowe badanie naukowe nie udowadnia skutecznośćci leku w zapobieganiu demencji. Fot. Shutterstock
  • Badanie to nie dowodzi wprost, że pioglitazon zmniejsza ryzyko demencji
  • Wskazuje jedynie na występowanie pewnej zależności
  • Jest jednak o tyle istotne, że osoby z cukrzycą są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie demencji niż osoby bez tej choroby - podkreślają autorzy pracy

Naukowcy przejrzeli bazę danych

Naukowcy z Yonsei University w Seoulu w Korei Pd. przejrzeli narodową bazę danych koreańskich pacjentów i zidentyfikowali 91.218 osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą, ale bez demencji. Część z nich - ok. 3,5 tys. - miała przepisywany lek przeciwcukrzycowy pioglitazon. Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 10 lat.

W analizie brano pod uwagę różne czynniki mogące mieć wpływ na ryzyko wystąpienia demencji, jak wysokie ciśnienie krwi, palenie papierosów, aktywność fizyczna. Okazało się, że chorzy na cukrzycę zażywający pioglitazon mieli o 16 proc. niższe ryzyko wystąpienia demencji w trakcie badania niż osoby, które nie stosowały tego leku.

Korzyści ze stosowania pioglitazonu były większe u pacjentów z historią niedokrwiennej choroby serca (ryzyko demencji niższe o 54 proc.) lub udaru mózgu (ryzyko niższe o 43 proc.).

Ryzyko maleje przy dłuższym stosowaniu leku

Ryzyko malało tym bardziej, im dłużej pacjenci stosowali lek. Na przykład osoby zażywające pioglitazon przez cztery lata miały o 37 proc. niższe ryzyko demencji w porównaniu z tymi, którzy nie zażywali go wcale. U pacjentów stosujących lek przez rok do dwóch lat ryzyko demencji było niższe o 22 proc.

Co więcej, u diabetyków stosujących pioglitazon odnotowano również mniej udarów mózgu.

Autorzy pracy przypominają, że pioglitazon ma różne działania niepożądane. Często występują: zwiększenie masy ciała, złamania kości, zakażenia górnych dróg oddechowych, zaburzenia czucia.

Lek może powodować retencję płynów w organizmie, co zwiększa ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia niewydolności serca. Dlatego konieczne są badania, które pozwolą ocenić długotrwałe bezpieczeństwo stosowania go oraz optymalne dawkowanie, które może zminimalizować działania niepożądane, jednocześnie utrzymując korzyści.

Jak przypomina współautorka badania dr Eosu Kim z Yonsei University w Seulu, w niektórych wcześniejszych badaniach na osobach z demencją lub nią zagrożonych nie zaobserwowano korzystnego działania pioglitazonu. Dlatego możliwe jest, że jego skuteczność dotyczy wyłącznie osób z cukrzycą.

- Nasze wyniki dostarczają cennych informacji na temat tego, kto może skorzystać ze stosowania pioglitazonu w celu zapobiegania demencji - zaznaczyła dr Kim.

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić.

Więcej informacji w materiale źródłowym (https://n.neurology.org/content/early/2023/02/15/WNL.0000000000207069).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum