• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Diabetolodzy przekonują do refundacji inkretyn

Autor: rp.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2014 11:15

Specjaliści przypominają, że od kilku lat mamy do czynienia z przełomem w leczeniu cukrzycy typu 2. Pojawiły się leki inkretynowe, które - w odróżnieniu od większości dotychczas stosowanych - nie tylko pozwalają obniżyć poziom cukru, ale również zmniejszyć masę ciała.

Prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie zwraca uwagę, że są to leki o nieco innym mechanizmie niż dotychczas stosowane.

- Mamy nowe, bardzo atrakcyjne narzędzia terapeutyczne. Jednak w naszym kraju leków inkretynowych nie obejmuje refundacja. Choć zarejestrowane i dostępne w aptakach, są bardzo drogie i pozostają poza zasięgiem dla 99 proc. pacjentów chorych na cukrzycę - ocenia prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Profesor Franek dodaje, że bardzo istotną kwestią, poza leczeniem, jest profilaktyka cukrzycy typu 2, czyli de facto profilaktyka otyłości. Według diabetologa, jedynie konsekwentne edukacyjne programy prozdrowotne realizowane we wszystkich szkołach mogą długotrwale podnieść poziom zdrowia publicznego i odciążyć budżet państwa.

Więcej: http://www.tv.rp.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum