• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dalekowzroczni politycy potrzebni do walki z epidemią

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2013 09:11

Żeby skutecznie walczyć z epidemią cukrzycy typu 2 potrzebujemy dobrej polityki zdrowotnej realizowanej nieprzerwanie przez wiele lat i dostępu do nowoczesnej farmakoterapii - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prof. Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dalekowzroczni politycy potrzebni do walki z epidemią

Rynek Zdrowia: Jakie są największe problemy polskiej diabetologii?

Prof. Władysław Grzeszczak: - Bardzo szybko rośnie ilość chorych cierpiących na cukrzycę. Taki stan rzeczy jest wynikiem m.in. tego, że żyjemy coraz dłużej, jesteśmy też coraz bardziej otyli.  Coraz więcej dzieci jest otyłych, co później skutkuje wczesnym rozwinięciem się cukrzycy.

Tego, że mamy coraz więcej chorych nie można „zamiatać pod dywan”, bo problem dotyczy od 2,5 do 3 mln chorych.

Czy wraz ze wzrostem liczby chorych mamy lepszą farmakoterapię w cukrzycy typu 2?

- W Polsce nie mamy za dużego wyboru jeśli chodzi o doustne leki przeciwcukrzycowe dla chorych na cukrzycę typu 2. Leczymy głównie nadal lekami, które wprowadzono do leczenia z końcem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku ( metformina i pochodne sulfonylomocznika ). To są realne dwie grupy leków, które stosujemy w terapii cukrzycy, u chorych, którzy jeszcze nie wymagają insulinoterapii. Nowsze leki, które są powszechnie stosowane w leczeniu cukrzycy  typu 2 w innych krajach, u nas nie są refundowane. Ceny tych leków - np. DPP 4 czy GLP1 - wielokrotnie przekraczają możliwości finansowe chorych, dlatego przepisujemy je niezwykle rzadko.

Sytuacja jest więc następująca: z jednej strony mam coraz choroby większą grupę chorych na cukrzycę typu 2 , a z drugiej strony, generalnie nie mamy  możliwości prowadzenia nowoczesnej farmakoterapii.

W tym roku Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała pozytywną opinię co do refundacji długodziałających analogów insulin u niektórych chorych z cukrzycą typu 2. Więc może jednak coś się zmienia?

- Widziałem już kiedyś w projekcie listy refundacyjnej DPP4, jednak już na liście leki te nie pojawiły się. Dlatego w pozytywne decyzje refundacyjne co do leków cukrzycowych uwierzę, dopiero jak zobaczę ich efekty na liście refundacyjnej. Trzeba pamiętać, że analogi insulin długodziałających to leki, które są już na rynku od 12 lat, a u nas nadal nie są refundowane w terapii cukrzycy typu 2.

U części chorych na cukrzycę typu 2, którzy mają niedocukrzenia te leki są naprawdę potrzebne i dobrze by im służyły, a teraz większość z tych chorych, z powodu bariery ekonomicznej, nie może sobie na nie pozwolić.

Co zrobić, żeby efektywnie walczyć z epidemią cukrzycy?

- Żeby leczyć chorych na cukrzycę efektywniej, system ochrony zdrowia w Polsce musiałby trochę inaczej działać. W systemie jest określona ilość pieniędzy i ani złotówki więcej. Fundusz w tej sytuacji kontraktuje określoną ilość usług. Ta ilość usług jest zbyt mała, żeby np. odpowiednio często chory mógł zgłaszać się do lekarza. Jednak zwiększenie środków na leczenie diabetologiczne skutkowałoby zmniejszeniem ilości powikłań, co w efekcie spowodowałoby np. zmniejszenie wydatków na kardiologię.

A może warto postawić na profilaktykę?

- Z jednej strony nie lubimy się leczyć, ale z drugiej niewiele chcemy dać od siebie, a w przypadku profilaktyki cukrzycy, bez zaangażowania pacjenta w dbanie o własne zdrowie jest trudno prowadzić profilaktykę. Pozwalamy sobie na zbyt dużo, doprowadzamy do nadwagi, jemy produkty niekorzystne dla naszego zdrowia, a potem chcemy, żeby ktoś nas wyleczył.

Nawyków żywieniowych uczymy się przez lata. Wielką rolę w tej nauce pełnią nasi rodzice. Jeśli te nawyki są nieprawidłowe, dołożymy do tego brak ruchu, to musi się to na nas zemścić. Nie ma też narzędzi ze strony państwa, które promowałyby zdrowe odżywianie i ruch. Może warto wprowadzić opodatkowanie tzw. śmieciowego jedzenia np. Woda mineralna jest opodatkowana 23% podatkiem VAT , zaś napoje słodzone - 8% !!!!. Jednak tu ktoś musiałby pomyśleć nad skoordynowanym planem działania, żeby przyniosło to jakiś efekt.

Czyli potrzebujemy działań długofalowych?

- Żeby walka z cukrzycą była efektywna to z jednej strony musimy mieć dostęp do dobrej farmakoterapii, dla tych którzy są już chorzy, a z drugiej strony potrzebujemy dobrej profilaktyki, żeby nowych zachorowań było jak najmniej. Dałoby to dobre efekty, również te ekonomiczne dla systemu ochrony zdrowia.

Problem polega na tym, żeby aby osiągnąć takie efekty potrzeba działań długofalowych, a w Polsce polityka zdrowotna działa tylko w perspektywie 4 lat - bo na tyle wybierani są parlamentarzyści. Do skutecznej walki z cukrzycą potrzeba nam mądrych, dalekowzrocznych decydentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum